Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drapieżnik

drapieżnik

zwierzę żywiące się mięsem zabijanych przez siebie innych zwierząt.

Drapieżniki to zwierzęta, które żywią się mięsem innych zwierząt. Są one wyposażone w szereg cech, które ułatwiają im polowanie i zabijanie ofiar. Przede wszystkim mają one silne i szybkie ciała, co pozwala im na skuteczne polowanie. Ponadto drapieżniki mają dobrze rozwinięte zmysły, takie jak wzrok i słuch, które pomagają im wykrywać ofiary. Drapieżniki posiadają także silne szczęki i pazury umożliwiające im zabijanie ofiar.

Drapieżniki odgrywają istotną rolę w ekosystemie, regulując populacje innych zwierząt. Poprzez polowania utrzymują one odpowiednią liczebność innych gatunków, co jest ważne dla zachowania równowagi w środowisku naturalnym. Dodatkowo mogą pomagać w ochronie innych gatunków przed przeludnieniem.

Niestety, drapieżniki czasami stanowią problem dla ludzi, atakując stada bydła lub inne formy zwierzyny łownej. W takich sytuacjach konieczna jest interwencja łowiecka celem ochrony hodowców przed stratami finansowymi.

Podsumowując, drapieżniki są istotnym elementem ekosystemu, regulującym liczebność innych gatunków oraz wpływającym na zachowanie równowagi w środowisku naturalnym. Jednakże ze względu na potencjalne zagrożenie dla działalności ludzkiej, ich populacje muszą być kontrolowane w sposób odpowiedzialny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drapieżnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

danielarz

myśliwy zamiłowany w polowaniach na daniele.

deptanie

u ptaków akt płciowy.

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

dostać

1) upolować zwierzynę;
2) o zwierzynie, która została trafiona.

dwururka

zob. dubeltówka.

drapieżnik

zwierzę żywiące się mięsem zabijanych przez siebie innych zwierząt.

drapieżnik mały

gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.

dryling

zob. trójlufka