Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dzwoneczek

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.

Dzwoneczek jest jednym z najważniejszych narzędzi w sokolnictwie. Jest to mały dzwonek, który jest przymocowany do nogi ptaka łowczego. Dzięki temu dzwonkowi można łatwo odnaleźć ptaka po tym, jak zacznie polować na zwierzynę w wysokich trawach. Dzwoneczek ma wysoki ton, który może być słyszany na duże odległości.

Dzwoneczek jest bardzo ważnym narzędziem w sokolnictwie, ponieważ umożliwia łatwe odnalezienie ptaka po tym, jak zacznie polować na zwierzynę. Jest to szczególnie przydatne, gdy ptak poluje na zwierzynę w trudno dostępnych miejscach, takich jak wysokie trawy lub gęste krzaki. Dzięki temu dzwonkowi można łatwo odnaleźć ptaka i sprawdzić, czy wrócił bezpiecznie po polowaniu.

Dodatkowo dzwoneczek może być użyty do treningu ptaka łowczego. Można go ustawić tak, aby ptak wracał do określonego miejsca po polowaniu. Gdy ptak wraca do tego miejsca, daje mu się nagrodę lub pochwałę. To uczy go, że powinien wracać do tego miejsca po każdym polowaniu i pomaga mu stać się lepszym myśliwym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dzwoneczek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dryling

zob. trójlufka

dukt leśny

niezadrzewiony pas dzielący las na jednostki podziału przestrzennego.

dominacja społeczna

socjalna hierarchia panowania i zależności wśród zwierząt.

danielarz

myśliwy zamiłowany w polowaniach na daniele.

dodniówka

poranne polowanie.

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).

drapieżnik duży

w Polsce niedźwiedź, ryś, wilk. Obecnie wszystkie gatunki pod ochroną.

dziwok

ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu (głuszec w okolicach Wisły).

Diana

rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.