Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dołek strzelecki

dołek strzelecki

miejsce pod obojczykiem, w które wstawia się stopkę broni podczas strzelania.

Dołek strzelecki jest ważnym elementem wyposażenia każdego myśliwego. Jest to miejsce, w którym myśliwy umieszcza stopkę broni podczas strzelania. Dołek strzelecki jest zazwyczaj wykonany z twardego materiału, takiego jak drewno lub metal, i ma kształt krzywej lub półkolistej formy, która pozwala na wygodne ustawienie broni. Może być również wyposażony w dodatkowe elementy, takie jak regulowane podpory i uchwyty, aby umożliwić lepsze dopasowanie do broni.

Dołek strzelecki ma na celu zapewnienie stabilności i precyzji podczas strzelania. Umożliwia to myśliwemu utrzymanie broni w odpowiedniej pozycji i zapobiega jej drganiom podczas oddawania strzału. Ponadto dołek strzelecki może być również używany do celowania i skupiania się na celu przed oddaniem strzału.

Dołek strzelecki jest często stosowany przez myśliwych podczas polowań na ptaki lub inne drobne zwierzęta. Jest to szczególnie przydatne, gdy myśliwy musi oddać daleki strzał, ponieważ dołek strzelecki może pomóc mu utrzymać broń w stabilnej pozycji i zapewnić precyzyjny cel.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dołek strzelecki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)

doławiać

o psach gończych: gonić zwierzynę po tropie.

dziwer

falisty wzór na stali damasceńskiej. Dziwerem nazywano niekiedy stal damasceńską.

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

darniak

kozioł sarny o wybitnie słabych parostkach i małej tuszy.

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

dwururka

zob. dubeltówka.