Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dziwerówka

dziwerówka

strzelba myśliwska o lufach wykonanych ze stali damasceńskiej.

Dziwerówka to specyficzny rodzaj strzelby myśliwskiej, charakteryzujący się szczególnym rodzajem luf - wykonanych ze stali damasceńskiej. Stal damasceńska jest wyjątkowym materiałem, który powstaje poprzez łączenie różnych stopów stali w procesie kucia. Efektem tego jest unikalny wzór na powierzchni lufy, który jest nie tylko estetyczny, ale także przyczynia się do lepszej wytrzymałości i odporności na korozję. Dziwerówki są cenione przez miłośników broni myśliwskiej ze względu na ich wyjątkowość oraz specyficzne właściwości.

Tradycyjnie dziwerówki miały zazwyczaj dwa równoległe lufy, co pozwalało na oddawanie dwóch strzałów bez konieczności przeładowywania broni - jednak obecnie spotykane są również jednolufowe wersje tej strzelby. Charakterystyczna stal damasceńska nadaje dziwerówkom elegancki wygląd i stanowi znak rozpoznawczy tej broni, co sprawia że są one często kolekcjonowane zarówno przez myśliwych, jak i pasjonatów broni.

Dziwerówki były popularne szczególnie w okresie renesansu i baroku, a dzisiaj stanowią cenny przedmiot kolekcjonerski oraz część tradycji myśliwskiej. Ich unikalny design oraz wysoka jakość wykonania przyciąga miłośników broni z całego świata, czyniąc dziwerówki cenionymi i poszukiwanymi eksponatami wśród entuzjastów historii myślistwa oraz rzemiosła kowalskiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dziwerówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dotrzymać

1) o zwierzynie nie uciekającej i pozwalającej myśliwemu zbliżyć się na odległość strzału;
2) o psie myśliwskim wystawiającym, który stoi do momentu podejścia myśliwego i (...)

dziczeć

o zwierzętach oswojonych, które ponownie zaczynają odczuwać lęk przed człowiekiem.

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.

drozdowate, drozdowate (Turdide)

rodzina z rzędu wróblowatych. Do drozdowatych należą dwa gatunki łowne: kwiczoł i paszkot.

dwudwudziestak

jeleń byk noszący wieniec mający po jedenaście odnóg na każdej - tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dłoń

inaczej łopata.

dzik, dzik (Sus scrofa L.)

ssak z rodziny świniowatych. Długość ciała do 155 cm, wysokość barku do 120 cm, ciężar do 300 kg lub nawet więcej. Ubarwienie dz. wykazuje dużą zmienność w zależności od wieku i (...)

dziwok

ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu (głuszec w okolicach Wisły).

dziwer

falisty wzór na stali damasceńskiej. Dziwerem nazywano niekiedy stal damasceńską.