Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dwudwudziestak

dwudwudziestak

jeleń byk noszący wieniec mający po jedenaście odnóg na każdej - tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

Dwudwudziestak to specyficzna kategoria jelenia byka, charakteryzująca się obecnością po jedenaście odnóg na każdej z tyk. Nazwa ta wywodzi się od łącznej liczby dwudziestu dwóch odnóg wierzchołkowego wienca jeleniego byka. Jest to rzadki przedstawiciel gatunku, gdyż przeważnie jelenie byki posiadają od dziesięciu do dwunastu odnóg na każdej tyce. Dwudwudziestaki mogą być podzielone na dwie kategorie: regularne i nieregularne. W przypadku regularnych każda tyka ma po jedenaście odnóg, podczas gdy w nieregularnych jedna z tyk może mieć inna liczbę niż pozostała.

Regularny dwudwudziestak jest tym, którego obie tyki mają równą liczbę odnóg – po jedenaście każda. Natomiast forma nieregularna oznacza, że jedna z tyli ma jedenastą pęknie czy mniej lub więcej wyrosłych odnóg w porównaniu do drugiej. W przypadku tej drugiej opcji wieniec składa się z co najmniej dwudziestu odnóg; jego asymetryczność czyni jednakowo fascynującym dla myśliwych.

Dwudwudziestaki są cenione za swoją wyjątkową urodę, a ich rzadkie występowanie sprawia, że są one bardzo wartościowe dla miłośników łowiectwa; stąd też takie okazy mogą osiągać wysokie ceny na specjalnych aukcjach myśliwskich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dwudwudziestak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)

dostać

1) upolować zwierzynę;
2) o zwierzynie, która została trafiona.

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)

dubeltówka

śrutowa broń myśliwska o dwóch lufach ułożonych poziomo obok siebie.

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.

dziwok

ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu (głuszec w okolicach Wisły).

dołek strzelecki

miejsce pod obojczykiem, w które wstawia się stopkę broni podczas strzelania.

dosiad

moment, w którym ptak łowczy chwyta i przytrzymuje szponami swoją ofiarę.

dwudwudziestak

jeleń byk noszący wieniec mający po jedenaście odnóg na każdej - tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).