Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dwudwudziestak

dwudwudziestak

jeleń byk noszący wieniec mający po jedenaście odnóg na każdej - tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

Dwudwudziestak to specyficzna kategoria jelenia byka, charakteryzująca się obecnością po jedenaście odnóg na każdej z tyk. Nazwa ta wywodzi się od łącznej liczby dwudziestu dwóch odnóg wierzchołkowego wienca jeleniego byka. Jest to rzadki przedstawiciel gatunku, gdyż przeważnie jelenie byki posiadają od dziesięciu do dwunastu odnóg na każdej tyce. Dwudwudziestaki mogą być podzielone na dwie kategorie: regularne i nieregularne. W przypadku regularnych każda tyka ma po jedenaście odnóg, podczas gdy w nieregularnych jedna z tyk może mieć inna liczbę niż pozostała.

Regularny dwudwudziestak jest tym, którego obie tyki mają równą liczbę odnóg – po jedenaście każda. Natomiast forma nieregularna oznacza, że jedna z tyli ma jedenastą pęknie czy mniej lub więcej wyrosłych odnóg w porównaniu do drugiej. W przypadku tej drugiej opcji wieniec składa się z co najmniej dwudziestu odnóg; jego asymetryczność czyni jednakowo fascynującym dla myśliwych.

Dwudwudziestaki są cenione za swoją wyjątkową urodę, a ich rzadkie występowanie sprawia, że są one bardzo wartościowe dla miłośników łowiectwa; stąd też takie okazy mogą osiągać wysokie ceny na specjalnych aukcjach myśliwskich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dwudwudziestak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

daj

1) do pullera: sygnał, aby podał rzutek;
2) do psa: hasło, aby oddał aport.

derkanie

głos wydawany przez derkacza.

dojeżdżacz, dojeżdżacz, objezdnik

menerfory chartów lub gończych, kierujący nimi podczas polowań par force.

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, (...)

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

dzwonić strychulcem

o psie myśliwskim, machać ogonem

drozd paszkot

inaczej paszkot.

drapieżnik mały

gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.

dłoń

inaczej łopata.

dosiad

moment, w którym ptak łowczy chwyta i przytrzymuje szponami swoją ofiarę.