Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dubelt, bekas dubelt

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu plamkowanie śniade. Długość ciała 28-30 cm, rozpiętość skrzydeł 47-50 cm. Zamieszkuje mokradła i bagna (w Polsce tylko na wschodzie kraju). Po wiosennych tokach samica składa 4 jaja, które wysiaduje przez 22-24 dni. Ptak łowny.

Dubelt (bekas dubelt) to ptak z rodziny brodźców, większy od kszyka, o długości ciała wynoszącej od 28 do 30 cm i rozpiętości skrzydeł od 47 do 50 cm. Ubarwienie obu płci jest podobne, charakteryzujące się dwiema parami zewnętrznych sterówek, które są białe od połowy oraz dwiema dalszymi białymi piórami z ciemnymi plamkami. Na brzuchu można dostrzec śniade plamki. Dubelt zamieszkuje mokradła i bagna, głównie na wschodzie Polski. Po okresie wiosennych toków, samica składa przeciętnie 4 jaja, które wysiaduje przez 22-24 dni. Gatunek ten jest również ptakiem łownym polującym na ryby oraz inne małe stworzenia wodne. W Polsce dubelt podlega ochronie gatunkowej jako jeden z ptaków chronionych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dubelt, bekas dubelt w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

drozd paszkot

inaczej paszkot.

dryling

zob. trójlufka

dwudziestak

jeleń byk noszący wieniec, mający po dziesięć odnóg na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dojeżdżacz, dojeżdżacz, objezdnik

menerfory chartów lub gończych, kierujący nimi podczas polowań par force.

dymorfizm płciowy

zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)

daszek, daszek, posyp

paśnik dla kuropatw lub bażantów: daszek wsparty na słupkach, pod który sypie się ziarno . zimą.

dwunastka

śrutowa broń myśliwska kalibru 12mm.

drapieżnik

zwierzę żywiące się mięsem zabijanych przez siebie innych zwierząt.

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.