Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Darne

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są produkowane w fabryce w St. Etienne.

Darne był francuskim rusznikarzem, który w 1895 roku skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Jego projekt był bardzo innowacyjny, ponieważ wcześniejsze modele strzelb miały ruchome lufy, które musiały być ręcznie przesuwane po każdym strzale. Dzięki temu nowemu projektowi można było strzelać szybciej i dokładniej.

Strzelby Darnego szybko stały się bardzo popularne we Francji i nadal są produkowane w fabryce w St. Etienne. Są one często używane przez myśliwych, ponieważ są lekkie i łatwe w obsłudze. Strzelby te mają również dwa zamki, co oznacza, że można strzelać dwa naboje jednocześnie.

Strzelby Darnego są również popularne w innych krajach, takich jak Wielka Brytania, gdzie są używane do polowań na ptaki. Są one również czasami używane do celów sportowych, takich jak skeet lub trap shooting.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Darne w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dostać

1) upolować zwierzynę;
2) o zwierzynie, która została trafiona.

drążek

kawałek drewna zaopatrzony na końcach w duże obroże, służący do spinania pary psów myśliwskich.

dokarmiać

w czasie zimy dostarczać zwierzynie dodatkowego pożywienia, np.: liściarkę, siano, żołędzie, kasztany, buraki, ziemniaki, poślad, sól itp.

długodzioba

popularna wśród myśliwych nazwa słonki.

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.

doprowadzać

o psie myśliwskim: doprowadzać myśliwego do zwierzyny lub do postrzałka.

daniel, daniel (Dama dama L.)

gatunek z rodzimy jeleniowatych. Długość ciała 1,30-1,60 m., wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka do 80 kg, łani do 50 kg. Suknia latem jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą (...)

dzik, dzik (Sus scrofa L.)

ssak z rodziny świniowatych. Długość ciała do 155 cm, wysokość barku do 120 cm, ciężar do 300 kg lub nawet więcej. Ubarwienie dz. wykazuje dużą zmienność w zależności od wieku i (...)