Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Darne

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są produkowane w fabryce w St. Etienne.

Darne - (nazwisko) francuski rusznikarz, który w 1895 roku skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Jego projekt był innowacyjny, umożliwiając szybsze i dokładniejsze strzelanie w porównaniu do wcześniejszych modeli z ruchomą lufą. Strzelby typu Darne, zwane dubeltówkami, stały się bardzo popularne we Francji i nadal są produkowane w fabryce w St. Etienne. Charakteryzują się lekkością oraz łatwością obsługi. Dodatkowo posiadają dwa zamki umożliwiające jednoczesne wystrzelenie dwóch nabojów. Poza Francją, są popularne także w Wielkiej Brytanii, gdzie stosowane są do polowań na ptaki oraz okazjonalnie do celów sportowych takich jak skeet lub trap shooting.

Strzelba Darne reprezentuje ważny etap w rozwoju broni palnej, wprowadzając innowacyjną konstrukcję lufy i zamka, która znacząco poprawiła doświadczenie użytkownika podczas strzelania. Jej popularność zarówno wśród myśliwych jak i entuzjastów sportowych świadczy o jej wszechstronności i sprawdzonym projektowaniu. Pomimo upływu czasu, strzelby Darne zachowują swoją wartość praktyczną i historyczną, będąc symbolem francuskiej broni palnej oraz technicznego postępu na polu rusznictwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Darne w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.

dymorfizm płciowy

zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.

dubeltówka

śrutowa broń myśliwska o dwóch lufach ułożonych poziomo obok siebie.

degeneracja osobnicza

degeneracja spowodowana przez czynniki środowiskowe (niedziedziczna).

dwojak

inaczej nadlufka.

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)

daj

1) do pullera: sygnał, aby podał rzutek;
2) do psa: hasło, aby oddał aport.

drążek

kawałek drewna zaopatrzony na końcach w duże obroże, służący do spinania pary psów myśliwskich.

daszek, daszek, posyp

paśnik dla kuropatw lub bażantów: daszek wsparty na słupkach, pod który sypie się ziarno . zimą.