Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Darne

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są produkowane w fabryce w St. Etienne.

Darne był francuskim rusznikarzem, który w 1895 roku skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Jego projekt był bardzo innowacyjny, ponieważ wcześniejsze modele strzelb miały ruchome lufy, które musiały być ręcznie przesuwane po każdym strzale. Dzięki temu nowemu projektowi można było strzelać szybciej i dokładniej.

Strzelby Darnego szybko stały się bardzo popularne we Francji i nadal są produkowane w fabryce w St. Etienne. Są one często używane przez myśliwych, ponieważ są lekkie i łatwe w obsłudze. Strzelby te mają również dwa zamki, co oznacza, że można strzelać dwa naboje jednocześnie.

Strzelby Darnego są również popularne w innych krajach, takich jak Wielka Brytania, gdzie są używane do polowań na ptaki. Są one również czasami używane do celów sportowych, takich jak skeet lub trap shooting.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Darne w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dłoń

inaczej łopata.

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)

dołowanie

umieszczanie strzałów poniżej miejsca celowania

daj

1) do pullera: sygnał, aby podał rzutek;
2) do psa: hasło, aby oddał aport.

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).

darniak

kozioł sarny o wybitnie słabych parostkach i małej tuszy.

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

dominus castorum

inaczej pan bobrowy.