Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Darne

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są produkowane w fabryce w St. Etienne.

Darne - (nazwisko) francuski rusznikarz, który w 1895 roku skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Jego projekt był innowacyjny, umożliwiając szybsze i dokładniejsze strzelanie w porównaniu do wcześniejszych modeli z ruchomą lufą. Strzelby typu Darne, zwane dubeltówkami, stały się bardzo popularne we Francji i nadal są produkowane w fabryce w St. Etienne. Charakteryzują się lekkością oraz łatwością obsługi. Dodatkowo posiadają dwa zamki umożliwiające jednoczesne wystrzelenie dwóch nabojów. Poza Francją, są popularne także w Wielkiej Brytanii, gdzie stosowane są do polowań na ptaki oraz okazjonalnie do celów sportowych takich jak skeet lub trap shooting.

Strzelba Darne reprezentuje ważny etap w rozwoju broni palnej, wprowadzając innowacyjną konstrukcję lufy i zamka, która znacząco poprawiła doświadczenie użytkownika podczas strzelania. Jej popularność zarówno wśród myśliwych jak i entuzjastów sportowych świadczy o jej wszechstronności i sprawdzonym projektowaniu. Pomimo upływu czasu, strzelby Darne zachowują swoją wartość praktyczną i historyczną, będąc symbolem francuskiej broni palnej oraz technicznego postępu na polu rusznictwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Darne w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dzierżawca, dzierżawca (obwodu łowieckiego)

kolo łowieckie lub inny organ wykonujący czynności łowieckie w obwodzie na podstawie umowy o dzierżawę.

dopasowanie broni

dostosowanie kolby, jej długości, grubości i awantażu oraz ciężaru i kalibru broni do budowy anatomicznej myśliwego.

danielarz

myśliwy zamiłowany w polowaniach na daniele.

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)

dropiaty

o psie: cętkowany.

derkanie

głos wydawany przez derkacza.

dwunastak

jeleń byk noszący wieniec o sześciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

degeneracja dziedziczna

degeneracja będąca wynikiem zmian dotychczasowego układu genów pod wpływem niekorzystnych czynników.

drapieżnik mały

gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.