Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drozdowate

drozdowate, drozdowate (Turdide)

rodzina z rzędu wróblowatych. Do drozdowatych należą dwa gatunki łowne: kwiczoł i paszkot.

Kwiczoł jest ptakiem osiągającym długość ciała do 25 cm. Ma czarny dziób, szarą głowę i brązowe pióra na ciele. Jego upierzenie jest bardzo charakterystyczne, ponieważ ma białe pióra na skrzydłach i ogonie. Kwiczoł żyje w lasach liściastych i mieszanych, a także w parkach i ogrodach. Jest aktywny zarówno w dzień, jak iw nocy. Żywi się owadami, jagodami i nasionami.

Paszkot to ptak osiągający długość ciała do 20 cm. Ma czarny dziób, szarą głowę i brązowe pióra na ciele. Jego upierzenie jest bardzo charakterystyczne, ponieważ ma białe pióra na skrzydłach i ogonie oraz ciemne plamy na głowie. Paszkot żyje w lasach liściastych i mieszanych oraz w parkach i ogrodach. Jest aktywny zarówno w dzień, jak iw nocy. Żywi się owadami, jagodami i nasionami.

Drozdowate są ptakami o dużym zasięgu geograficznym, występującymi na całym świecie poza Antarktydą. Są to ptaki latające, które mogą przebywać duże odległości podczas migracji. Drozdowate są ważnymi elementami ekosystemu, ponieważ ich obecność może mieć pozytywny wpływ na populacje owadów oraz innych gatunków ptaków poprzez kontrolowanie liczebności owadów poprzez polowanie na nie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drozdowate w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dziwocza

dawna sieć myśliwska.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

dwojak

inaczej nadlufka.

dobry

o zwierzynie mocnej, dorodnej.

dwudwudziestak

jeleń byk noszący wieniec mający po jedenaście odnóg na każdej - tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dwustronnie koronny

jeleń byk noszący wieniec, którego obie tyki zakończone są koronami.

drapieżnik mały

gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.

dziczyzna

jadalne mięso zwierzyny.

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

dławienie

duszenie drapieżnika lub postrzałka przez psa myśliwskiego.