Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: duszehubka

duszehubka

bardzo wąskie czółno używane do polowań na kaczki.

Duszehubka to bardzo wąskie czółno o długości od 3 do 5 metrów, wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Posiada szerokość około 0,5 metra i zazwyczaj jest wyposażona w silnik spalinowy lub elektryczny. Jest to jedna z najbardziej popularnych łodzi łowieckich, charakteryzująca się lekkością, zwrotnością i stabilnością, co umożliwia jej poruszanie się po powierzchni wody nawet w trudnych warunkach pogodowych. Dzięki bardzo niskiemu profilowi duszehubka może być ukryta pod powierzchnią wody, pozostając niewidoczną dla kaczek i innych ptaków wodnych.

Duszehubka jest wyjątkowo przydatna podczas polowań na kaczki ze względu na możliwość zbliżenia się do ptaków bez ryzyka ich spłoszenia. Dodatkowo, dzięki swojej konstrukcji oraz właściwościom manewrowym jest odpowiednia także do polowań na inne gatunki ptaków wodnych, takich jak gęsi czy perkozy. Dzięki temu duszehubka stanowi cenione narzędzie łowieckie dla myśliwych specjalizujących się w polowaniach na mokradłach i akwenach.

Duszehubka stanowi istotny element kultury łowieckiej, wpisując się zarówno w tradycję polowań na terenach wodnych, jak i nowoczesne techniki i strategie łowieckie. Jej konstrukcja oraz możliwości sprawiają, że jest cenionym środkiem transportu łowieckiego umożliwiającym skuteczne zbliżenie się do dzikiej zwierzyny bez zakłócania ich naturalnego zachowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj duszehubka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

deptanie

u ptaków akt płciowy.

dominus castorum

inaczej pan bobrowy.

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.

dziedziczność

jedna z podstawowych właściwości wszystkich organizmów, polegająca na zdolności przekazywania potomstwu wszelkiego typu cech.

dziesiątak

jeleń byk noszący wieniec o pięciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dodniówka

poranne polowanie.

dukt leśny

niezadrzewiony pas dzielący las na jednostki podziału przestrzennego.

drozd paszkot

inaczej paszkot.