Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: duszehubka

duszehubka

bardzo wąskie czółno używane do polowań na kaczki.

Duszehubka to bardzo wąskie czółno o długości od 3 do 5 metrów, wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Posiada szerokość około 0,5 metra i zazwyczaj jest wyposażona w silnik spalinowy lub elektryczny. Jest to jedna z najbardziej popularnych łodzi łowieckich, charakteryzująca się lekkością, zwrotnością i stabilnością, co umożliwia jej poruszanie się po powierzchni wody nawet w trudnych warunkach pogodowych. Dzięki bardzo niskiemu profilowi duszehubka może być ukryta pod powierzchnią wody, pozostając niewidoczną dla kaczek i innych ptaków wodnych.

Duszehubka jest wyjątkowo przydatna podczas polowań na kaczki ze względu na możliwość zbliżenia się do ptaków bez ryzyka ich spłoszenia. Dodatkowo, dzięki swojej konstrukcji oraz właściwościom manewrowym jest odpowiednia także do polowań na inne gatunki ptaków wodnych, takich jak gęsi czy perkozy. Dzięki temu duszehubka stanowi cenione narzędzie łowieckie dla myśliwych specjalizujących się w polowaniach na mokradłach i akwenach.

Duszehubka stanowi istotny element kultury łowieckiej, wpisując się zarówno w tradycję polowań na terenach wodnych, jak i nowoczesne techniki i strategie łowieckie. Jej konstrukcja oraz możliwości sprawiają, że jest cenionym środkiem transportu łowieckiego umożliwiającym skuteczne zbliżenie się do dzikiej zwierzyny bez zakłócania ich naturalnego zachowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj duszehubka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dominacja społeczna

socjalna hierarchia panowania i zależności wśród zwierząt.

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, (...)

dwunastka

śrutowa broń myśliwska kalibru 12mm.

drapieżnik mały

gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)

dobijanie
(...)

drozd paszkot

inaczej paszkot.

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.