Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dobry

dobry

o zwierzynie mocnej, dorodnej.

"Zwierzyna mocna i dorodna" to określenie używane w łowiectwie, które odnosi się do zdrowej i dobrze zbudowanej zwierzyny. Termin ten jest istotny dla myśliwych, ponieważ oznacza, że zwierzyna posiada odpowiednią ilość mięsa, co ma znaczenie zarówno dla celów konsumpcyjnych, jak i etycznych. Zwierzyna mocna i dorodna cechuje się nie tylko dużą ilością mięsa na kościach, ale również wykazuje odporność na choroby i inne czynniki zewnętrzne, co wpływa na jej szanse przeżycia w naturze.

Myśliwi preferują polowanie na zwierzynę mocną i dorodną ze względów etycznych oraz efektywności polowania. Polowanie na taką zwierzynę jest uważane za najbardziej etyczne, gdyż myśliwi unikają polowania na osobniki chore lub słabe, które mają mniejsze szanse na przeżycie w naturze. Wybór zwierzyny mocnej i dorodnej pozwala także myśliwym uzyskać więcej mięsa z każdego polowania, co ma pozytywny wpływ na ich domowy budżet.

Ogólnie rzecz biorąc, termin "zwierzyna mocna i dorodna" odnosi się do zdrowej i dobrze rozwiniętej populacji zwierząt łownych, które są celem polowań myśliwych. Stanowi to ważny element zrównoważonego zarządzania populacją zwierząt oraz gwarantuje zachowanie równowagi ekologicznej. Termin ten ma kluczowe znaczenie w praktyce łowieckiej oraz promuje odpowiedzialne podejście do polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dobry w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

dziczek

mały dzik (warchlak).

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

defilator

o zwierzęciu przesuwającym się równolegle przed linią myśliwych.

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)

dotrzymać

1) o zwierzynie nie uciekającej i pozwalającej myśliwemu zbliżyć się na odległość strzału;
2) o psie myśliwskim wystawiającym, który stoi do momentu podejścia myśliwego i (...)

dokarmiać

w czasie zimy dostarczać zwierzynie dodatkowego pożywienia, np.: liściarkę, siano, żołędzie, kasztany, buraki, ziemniaki, poślad, sól itp.

dryling

zob. trójlufka

dukt leśny

niezadrzewiony pas dzielący las na jednostki podziału przestrzennego.