Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: daj

daj

1) do pullera: sygnał, aby podał rzutek;
2) do psa: hasło, aby oddał aport.

Daj jest jednym z podstawowych poleceń wydawanych w łowiectwie zarówno do pullera, jak i psów. W kontekście pracy z pullerem, daj to sygnał nakazujący wykonanie rzutki, czyli rzucenia małego przedmiotu mającego przyciągnąć zwierzynę podczas polowania. W przypadku pracy z psem, hasło „daj” stanowi polecenie oddania aportu, czyli odnalezienia i przyniesienia upolowanego zwierzęcia myśliwemu. Termin "daj" spełnia istotną rolę podczas organizacji i prowadzenia polowań poprzez koordynację działań zarówno ludzi, jak i zwierząt uczestniczących w polowaniu. Aktywne stosowanie tego polecenia wymaga odpowiedniego przeszkolenia i współdziałania ze szkolonymi osobami lub zwierzętami, aby oni mogli poprawnie reagować na dany sygnał.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj daj w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.

dzik, dzik (Sus scrofa L.)

ssak z rodziny świniowatych. Długość ciała do 155 cm, wysokość barku do 120 cm, ciężar do 300 kg lub nawet więcej. Ubarwienie dz. wykazuje dużą zmienność w zależności od wieku i (...)

derkacz, chruściel derkacz, derkacz, chruściel derkacz (Crex crex L.)

ptak z rzędu chruścieli. Upierzenie brązowe z ciemniejszymi plamami na brzuchu, u samca pierś i szyja popielate. Długość ciała ok. 28 cm, rozpiętość skrzydeł 40-43 cm. Żyje na polach i (...)

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, (...)

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

dławienie

duszenie drapieżnika lub postrzałka przez psa myśliwskiego.

doprowadzać

o psie myśliwskim: doprowadzać myśliwego do zwierzyny lub do postrzałka.

derkanie

głos wydawany przez derkacza.

degeneracja dziedziczna

degeneracja będąca wynikiem zmian dotychczasowego układu genów pod wpływem niekorzystnych czynników.

dyndować

o wilku, lisie, borsuku i jenocie: biec truchtem.