Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: darniak

darniak

kozioł sarny o wybitnie słabych parostkach i małej tuszy.

Darniak to gatunek kozła sarny, który jest bardzo często spotykany w Europie. Jest on zazwyczaj mniejszy od innych gatunków sarn, osiągając długość od 90 do 120 cm i wagę od 30 do 50 kg. Charakteryzuje się on słabymi parostkami i małą tuszą, co czyni go łatwym celem dla myśliwych.

Darniaki mają ciemnobrązowy lub czarny płaszcz, który jest bardziej miękki niż u innych gatunków sarn. Mają one również charakterystyczne białe plamy na grzbiecie i bokach ciała. Ich uszy są długie i wygięte, a oczy duże i okrągłe.

Darniaki żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, ale mogą również znaleźć się w pobliżu ludzkich osiedli. Są one aktywne głównie nocą, a ich dieta składa się głównie z trawy, liści i owoców. Sarny te szybko się rozmnażają, a samice rodzą zazwyczaj jedno lub dwa młode raz w roku.

Darniaki są ważnym celem polowań łowieckich ze względu na swoje małe rozmiary i łatwość pojmania. Sama nazwa „darniak” pochodzi od staropolskiego słowa „darna”, co oznacza „sarna”.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj darniak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dwunastak

jeleń byk noszący wieniec o sześciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

danielarz

myśliwy zamiłowany w polowaniach na daniele.

długodzioba

popularna wśród myśliwych nazwa słonki.

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)

degeneracja osobnicza

degeneracja spowodowana przez czynniki środowiskowe (niedziedziczna).

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

dziczek

mały dzik (warchlak).

dziwok

ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu (głuszec w okolicach Wisły).

degeneracja

tracenie przez zwierzę cech właściwych normalnie rozwiniętemu osobnikowi danego gatunku.