Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dostać

dostać

1) upolować zwierzynę;
2) o zwierzynie, która została trafiona.

Dostać to termin używany w języku łowieckim, oznaczający upolowanie lub trafienie zwierzyny. Może on dotyczyć zarówno dzikich, jak i hodowlanych zwierząt. W przypadku dzikiej zwierzyny, "dostać" oznacza celne trafienie przez myśliwego, po którym zwierzę zostaje zabrane do domu lub gospodarstwa. Natomiast w kontekście hodowlanym termin ten oznacza trafienie zwierzęcia oraz zabranie go przez myśliwego do swojego obszaru hodowlanego.

Ponadto, "dostać" odnosi się również do sytuacji, gdy zwierzyna została trafiona lecz nie upolowana. W tym przypadku może to oznaczać jedynie zranienie zwierzęcia, które ucieka przed myśliwym, bądź też taką ranę, która uniemożliwia dalsze hodowanie lub żywienie danego osobnika.

W kontekście łowieckim termin "dostać" jest niezmiernie istotny i posiada duże znaczenie praktyczne dla myśliwych polujących zarówno na dziką jak i hodowlaną zwierzynę. Termin ten podkreśla zarówno umiejętność celowania i uzyskiwanie trofeów myśliwskich jak również etykę polowania poprzez minimalizację cierpienia zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dostać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

dłoń

inaczej łopata.

drop, drop (Otis tarda L.)

ptak z rzędu żurawiowatych. Długość ciała 96-102 cm, ciężar 7,4-16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe. Grzbiet, połowa skrzydeł oraz środek ogona są (...)

duszehubka

bardzo wąskie czółno używane do polowań na kaczki.

dopasowanie broni

dostosowanie kolby, jej długości, grubości i awantażu oraz ciężaru i kalibru broni do budowy anatomicznej myśliwego.

Diana

rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)

dostać

1) upolować zwierzynę;
2) o zwierzynie, która została trafiona.

drozd kwiczoł

inaczej kwiczoł.

doprowadzać

o psie myśliwskim: doprowadzać myśliwego do zwierzyny lub do postrzałka.