Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dostać

dostać

1) upolować zwierzynę;
2) o zwierzynie, która została trafiona.

Dostać to termin używany w języku łowieckim, oznaczający upolowanie lub trafienie zwierzyny. Może on dotyczyć zarówno dzikich, jak i hodowlanych zwierząt. W przypadku dzikiej zwierzyny, "dostać" oznacza celne trafienie przez myśliwego, po którym zwierzę zostaje zabrane do domu lub gospodarstwa. Natomiast w kontekście hodowlanym termin ten oznacza trafienie zwierzęcia oraz zabranie go przez myśliwego do swojego obszaru hodowlanego.

Ponadto, "dostać" odnosi się również do sytuacji, gdy zwierzyna została trafiona lecz nie upolowana. W tym przypadku może to oznaczać jedynie zranienie zwierzęcia, które ucieka przed myśliwym, bądź też taką ranę, która uniemożliwia dalsze hodowanie lub żywienie danego osobnika.

W kontekście łowieckim termin "dostać" jest niezmiernie istotny i posiada duże znaczenie praktyczne dla myśliwych polujących zarówno na dziką jak i hodowlaną zwierzynę. Termin ten podkreśla zarówno umiejętność celowania i uzyskiwanie trofeów myśliwskich jak również etykę polowania poprzez minimalizację cierpienia zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dostać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dzik, dzik (Sus scrofa L.)

ssak z rodziny świniowatych. Długość ciała do 155 cm, wysokość barku do 120 cm, ciężar do 300 kg lub nawet więcej. Ubarwienie dz. wykazuje dużą zmienność w zależności od wieku i (...)

degeneracja dziedziczna

degeneracja będąca wynikiem zmian dotychczasowego układu genów pod wpływem niekorzystnych czynników.

dominus castorum

inaczej pan bobrowy.

dołować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije poniżej celu.

dojeżdżacz, dojeżdżacz, objezdnik

menerfory chartów lub gończych, kierujący nimi podczas polowań par force.

dryling

zob. trójlufka

derkacz, chruściel derkacz, derkacz, chruściel derkacz (Crex crex L.)

ptak z rzędu chruścieli. Upierzenie brązowe z ciemniejszymi plamami na brzuchu, u samca pierś i szyja popielate. Długość ciała ok. 28 cm, rozpiętość skrzydeł 40-43 cm. Żyje na polach i (...)

dwudziestka

śrutowa broń myśliwska kalibru 20mm.

dołek strzelecki

miejsce pod obojczykiem, w które wstawia się stopkę broni podczas strzelania.

drop, drop (Otis tarda L.)

ptak z rzędu żurawiowatych. Długość ciała 96-102 cm, ciężar 7,4-16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe. Grzbiet, połowa skrzydeł oraz środek ogona są (...)