Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: degeneracja osobnicza

degeneracja osobnicza

degeneracja spowodowana przez czynniki środowiskowe (niedziedziczna).

Degeneracja osobnicza to proces, w którym zwierzęta tracą swoje cechy adaptacyjne i zdolności do przystosowania się do zmieniających się warunków środowiskowych. Jest to proces, który może być spowodowany przez czynniki środowiskowe, takie jak niedobór pokarmu, zanieczyszczenia środowiska lub inne czynniki. W rezultacie tego procesu populacje zwierząt mogą tracić swoje cechy adaptacyjne i zdolności do przystosowania się do zmieniających się warunków środowiskowych.

Degeneracja osobnicza może mieć wpływ na populacje zwierząt w różny sposób. Na przykład, jeśli populacja jest narażona na długotrwały niedobór pokarmu, może to doprowadzić do obniżenia poziomu energii i masy ciała u osobników. Może to również prowadzić do obniżenia liczebności populacji, ponieważ osobniki będą mniej skłonne do reprodukcji. Innym efektem degeneracji osobniczej może być utrata cech adaptacyjnych, takich jak odporność na choroby lub zdolność do radzenia sobie z warunkami środowiskowymi.

Degeneracja osobnicza może być szczególnie szkodliwa dla gatunków już zagrożonych wyginięciem. Jeśli populacje tych gatunków są narażone na długotrwałe czynniki środowiskowe, takie jak niedobory pokarmu lub zanieczyszczenia, mogą one stracić swoje cechy adaptacyjne i stać się bardziej podatne na wyginięcie. Dlatego ważne jest, aby chronić te gatunki poprzez monitorowanie ich stanu i stosowanie odpowiednich środków ochronnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj degeneracja osobnicza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

drgubica

dawniej używana sieć myśliwska.

długodzioba

popularna wśród myśliwych nazwa słonki.

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, (...)

deptanie

u ptaków akt płciowy.

drozd paszkot

inaczej paszkot.

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

dłoń

inaczej łopata.

dominacja społeczna

socjalna hierarchia panowania i zależności wśród zwierząt.

dołowanie

umieszczanie strzałów poniżej miejsca celowania