Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: degeneracja osobnicza

degeneracja osobnicza

degeneracja spowodowana przez czynniki środowiskowe (niedziedziczna).

Degeneracja osobnicza to proces, w którym zwierzęta tracą swoje cechy adaptacyjne i zdolności do przystosowania się do zmieniających się warunków środowiskowych. Może być spowodowany przez czynniki środowiskowe, takie jak niedobór pokarmu, zanieczyszczenia środowiska lub inne czynniki. W rezultacie tego procesu populacje zwierząt mogą tracić swoje cechy adaptacyjne i zdolności do przystosowania się do zmieniających się warunków środowiskowych.

Degeneracja osobnicza może mieć wpływ na populacje zwierząt w różny sposób. Na przykład, jeśli populacja jest narażona na długotrwały niedobór pokarmu, może to doprowadzić do obniżenia poziomu energii i masy ciała u osobników. Może to również prowadzić do obniżenia liczebności populacji, ponieważ osobniki będą mniej skłonne do reprodukcji.

Innym efektem degeneracji osobniczej może być utrata cech adaptacyjnych, takich jak odporność na choroby lub zdolność do radzenia sobie z warunkami środowiskowymi. Degeneracja osobnicza może być szczególnie szkodliwa dla gatunków już zagrożonych wyginięciem. Jeśli populacje tych gatunków są narażone na długotrwałe czynniki środowiskowe, takie jak niedobory pokarmu lub zanieczyszczenia, mogą one stracić swoje cechy adaptacyjne i stać się bardziej podatne na wyginięcie.

Dlatego ważne jest, aby chronić te gatunki poprzez monitorowanie ich stanu i stosowanie odpowiednich środków ochronnych.

Degeneracja osobnicza odnosi się również do dziedzicznej utraty wartości użytkowej (np. zmniejszenie efektywności rozrodu czy reprezentatywności genetycznej) organizmów hodowlanych intensywnego rygorystycznego selekcjonowania oraz nieuwzględniania inbredingu czy restrukturyzowania krwi hodowlanej.

Podsumowując degeneracja osobnicza jest procesem prowadzącym do utraty dostosowań biologicznych organizmu jedno- lub wielokomórkowego do panujących warunków środowiska naturalnego lub laboratoryjnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj degeneracja osobnicza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.

dziwocza

dawna sieć myśliwska.

dwunastak

jeleń byk noszący wieniec o sześciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dyndować

o wilku, lisie, borsuku i jenocie: biec truchtem.

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)

Diana

rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

dojść

1) o zwierzynie: ujść po strzale, a następnie paść;
2) postrzałka: odszukać, a następnie dostrzelić postrzeloną zwierzynę.

dobry

o zwierzynie mocnej, dorodnej.