Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dosiedzieć

dosiedzieć

o ptactwie nie uciekającym, które pozwoliło myśliwemu zbliżyć się do niego na odległość strzału.

Dosiedzieć – termin używany w kontekście polowania, oznacza zbliżenie się myśliwego do ptactwa nieuciekającego na odległość możliwą do oddania strzału. Jest to sytuacja, w której ptactwo nie reaguje ucieczką na zbliżającego się myśliwego, pozwalając mu na zajęcie korzystnej pozycji i oddanie skutecznego strzału.

W praktyce dosiadania wymaga od myśliwego skupienia uwagi, zachowania cierpliwości oraz umiejętności wykorzystania naturalnego terenu i roślinności do utrudnienia zauważenia przez ptactwo. Dosiedzenie ptactwa jest efektem subtelnej observacji zachowań zwierząt oraz umiejętnego wykorzystania taktyki łowieckiej.

Jest to ważne umiejętność dla myśliwych często polujących na ptactwo takie jak bażanty, kuropatwy czy dzikie kaczki. Dosiedzenie pozwala myśliwemu na uzyskanie korzystnej pozycji przed oddaniem strzału, co zwiększa szanse na skuteczne upolowanie zwierzęcia.

Dosiedzenie wymaga również znajomości zwyczajów i trybu życia danego gatunku ptaków oraz umiejętności interpretacji ich zachowań. Jest to więc nie tylko umiejętność fizyczna, ale także intelektualna, oparta na wiedzy o przyrodzie i zwierzętach łownych.

Warto podkreślić, że dosiedzenie wymaga od myśliwego odpowiedniej sprawności fizycznej i kondycji, ponieważ często wiąże się z długotrwałym skradaniem się w terenie naturalnym. Dochodzi tutaj kluczowy aspekt etyki łowieckiej - umiejętność oddania szybkiego i precyzyjnego strzału podczas dosiadania ma zasadnicze znaczenia dla minimalizowania cierpienia zwierzęcia po trafieniu.

Dosiedzenie można więc określić jako taktyczne zbliżenie się do ptactwa nieuciekającym w celu wykonania precyzyjnego strzału, będące jedną z kluczowych umiejętności myśliwego polującego na tego typu zwierzynę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dosiedzieć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)

dołowanie

umieszczanie strzałów poniżej miejsca celowania

dojść postrzałka

odszukać ranną, postrzeloną zwierzynę.

dymorfizm płciowy

zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.

dzierżawca, dzierżawca (obwodu łowieckiego)

kolo łowieckie lub inny organ wykonujący czynności łowieckie w obwodzie na podstawie umowy o dzierżawę.

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

dwudwudziestak

jeleń byk noszący wieniec mający po jedenaście odnóg na każdej - tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

doławiać

o psach gończych: gonić zwierzynę po tropie.

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

drgubica

dawniej używana sieć myśliwska.