Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dosiedzieć

dosiedzieć

o ptactwie nie uciekającym, które pozwoliło myśliwemu zbliżyć się do niego na odległość strzału.

Dosiedzieć – termin używany w kontekście polowania, oznacza zbliżenie się myśliwego do ptactwa nieuciekającego na odległość możliwą do oddania strzału. Jest to sytuacja, w której ptactwo nie reaguje ucieczką na zbliżającego się myśliwego, pozwalając mu na zajęcie korzystnej pozycji i oddanie skutecznego strzału.

W praktyce dosiadania wymaga od myśliwego skupienia uwagi, zachowania cierpliwości oraz umiejętności wykorzystania naturalnego terenu i roślinności do utrudnienia zauważenia przez ptactwo. Dosiedzenie ptactwa jest efektem subtelnej observacji zachowań zwierząt oraz umiejętnego wykorzystania taktyki łowieckiej.

Jest to ważne umiejętność dla myśliwych często polujących na ptactwo takie jak bażanty, kuropatwy czy dzikie kaczki. Dosiedzenie pozwala myśliwemu na uzyskanie korzystnej pozycji przed oddaniem strzału, co zwiększa szanse na skuteczne upolowanie zwierzęcia.

Dosiedzenie wymaga również znajomości zwyczajów i trybu życia danego gatunku ptaków oraz umiejętności interpretacji ich zachowań. Jest to więc nie tylko umiejętność fizyczna, ale także intelektualna, oparta na wiedzy o przyrodzie i zwierzętach łownych.

Warto podkreślić, że dosiedzenie wymaga od myśliwego odpowiedniej sprawności fizycznej i kondycji, ponieważ często wiąże się z długotrwałym skradaniem się w terenie naturalnym. Dochodzi tutaj kluczowy aspekt etyki łowieckiej - umiejętność oddania szybkiego i precyzyjnego strzału podczas dosiadania ma zasadnicze znaczenia dla minimalizowania cierpienia zwierzęcia po trafieniu.

Dosiedzenie można więc określić jako taktyczne zbliżenie się do ptactwa nieuciekającym w celu wykonania precyzyjnego strzału, będące jedną z kluczowych umiejętności myśliwego polującego na tego typu zwierzynę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dosiedzieć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dwojak

inaczej nadlufka.

dopasowanie broni

dostosowanie kolby, jej długości, grubości i awantażu oraz ciężaru i kalibru broni do budowy anatomicznej myśliwego.

dubeltówka

śrutowa broń myśliwska o dwóch lufach ułożonych poziomo obok siebie.

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.

daniel, daniel (Dama dama L.)

gatunek z rodzimy jeleniowatych. Długość ciała 1,30-1,60 m., wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka do 80 kg, łani do 50 kg. Suknia latem jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą (...)

daj

1) do pullera: sygnał, aby podał rzutek;
2) do psa: hasło, aby oddał aport.

dojeżdżacz, dojeżdżacz, objezdnik

menerfory chartów lub gończych, kierujący nimi podczas polowań par force.

dobijanie
(...)

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)

dosiedzieć

o ptactwie nie uciekającym, które pozwoliło myśliwemu zbliżyć się do niego na odległość strzału.