Definicja hasła: dotrzymać
- dotrzymać
1) o zwierzynie nie uciekającej i pozwalającej myśliwemu zbliżyć się na odległość strzału;
2) o psie myśliwskim wystawiającym, który stoi do momentu podejścia myśliwego i wydania mu rozkazu,,naprzód".
Dotrzymać - termin używany w łowiectwie, odnoszący się do zachowania zwierzyny lub psa myśliwskiego w określony sposób. W przypadku zwierzyny dotrzymanie polega na nieucieczce i umożliwieniu myśliwemu zbliżenia się na odległość strzału. Dotrzymanie jest zwykle wymagane od dzikich zwierząt, takich jak jelenie, sarny czy dziki. Jest to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz efektywności polowania.
W przypadku psów myśliwskich, dotrzymanie oznacza, że pies wystawiający stoi do momentu podejścia myśliwego i wydania mu rozkazu „naprzód”. Jest to kluczowe zachowanie dla skutecznego prowadzenia polowań, ponieważ umożliwia kontrolę nad psem oraz ułatwia właściwe pozycjonowanie go względem celu polowania. Dotrzymanie od psów jest szczególnie istotne przy polowaniu z bronią palną, gdzie precyzja strzału i uniknięcie wypadków są priorytetem.
Podsumowując, dotrzymać odnosi się do zachowania zwierzyny lub psa myśliwskiego polegającego na unikaniu ucieczki oraz umożliwieniu myśliwemu kontrolowanego zbliżenia się do celu polowania lub odpowiedniego pozycjonowania psa względem zwierzyny. Jest to kluczowy element skutecznego i bezpiecznego prowadzenia polowań.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dotrzymać w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę D
- dwulufka
zob. dubeltówka.
- dziwerówka
strzelba myśliwska o lufach wykonanych ze stali damasceńskiej.
- dropiaty
o psie: cętkowany.
- dziwok
ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu (głuszec w okolicach Wisły).
- dzwoneczek
w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.
- dławienie
duszenie drapieżnika lub postrzałka przez psa myśliwskiego.
- dublet
ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.
- dwunastka
śrutowa broń myśliwska kalibru 12mm.
- dukt leśny
niezadrzewiony pas dzielący las na jednostki podziału przestrzennego.
- drapieżnik duży
w Polsce niedźwiedź, ryś, wilk. Obecnie wszystkie gatunki pod ochroną.