Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dotrzymać

dotrzymać

1) o zwierzynie nie uciekającej i pozwalającej myśliwemu zbliżyć się na odległość strzału;
2) o psie myśliwskim wystawiającym, który stoi do momentu podejścia myśliwego i wydania mu rozkazu,,naprzód".

Dotrzymać - termin używany w łowiectwie, odnoszący się do zachowania zwierzyny lub psa myśliwskiego w określony sposób. W przypadku zwierzyny dotrzymanie polega na nieucieczce i umożliwieniu myśliwemu zbliżenia się na odległość strzału. Dotrzymanie jest zwykle wymagane od dzikich zwierząt, takich jak jelenie, sarny czy dziki. Jest to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz efektywności polowania.

W przypadku psów myśliwskich, dotrzymanie oznacza, że pies wystawiający stoi do momentu podejścia myśliwego i wydania mu rozkazu „naprzód”. Jest to kluczowe zachowanie dla skutecznego prowadzenia polowań, ponieważ umożliwia kontrolę nad psem oraz ułatwia właściwe pozycjonowanie go względem celu polowania. Dotrzymanie od psów jest szczególnie istotne przy polowaniu z bronią palną, gdzie precyzja strzału i uniknięcie wypadków są priorytetem.

Podsumowując, dotrzymać odnosi się do zachowania zwierzyny lub psa myśliwskiego polegającego na unikaniu ucieczki oraz umożliwieniu myśliwemu kontrolowanego zbliżenia się do celu polowania lub odpowiedniego pozycjonowania psa względem zwierzyny. Jest to kluczowy element skutecznego i bezpiecznego prowadzenia polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dotrzymać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

drozd kwiczoł

inaczej kwiczoł.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

dławienie

duszenie drapieżnika lub postrzałka przez psa myśliwskiego.

dodniówka

poranne polowanie.

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

degeneracja

tracenie przez zwierzę cech właściwych normalnie rozwiniętemu osobnikowi danego gatunku.

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.

dłoń

inaczej łopata.