Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dziwok

dziwok

ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu (głuszec w okolicach Wisły).

Dziwok to ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu, zwłaszcza głuszca w okolicach Wisły. Jest to wyjątkowo inteligentny ptak, który potrafi samodzielnie zdobywać swoje ofiary. Dziwoki są cenione przez myśliwych ze względu na swoją silność, wytrzymałość oraz zdolność do polowania na duże zwierzęta, takie jak dziki czy jelenie. Charakteryzują się również szybkością i zwinnością umożliwiającą im skuteczne łapanie swoich ofiar. Ich inteligencja oraz zdolności do samodzielnego zdobywania łupu czynią dziwoki bardzo pożądanymi ptakami łowieckimi. Schwytanie i odpowiednie przeszkolenie dziwoka wymaga od myśliwego dużo czasu i cierpliwości, jednak po odpowiednim treningu stają się one nieocenionymi pomocnikami podczas polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dziwok w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dwojak

inaczej nadlufka.

daszek, daszek, posyp

paśnik dla kuropatw lub bażantów: daszek wsparty na słupkach, pod który sypie się ziarno . zimą.

dociąganie

posuwanie się wyżła w ślad za wyciekającymi kuropatwami łub bażantami.

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)

dojść

1) o zwierzynie: ujść po strzale, a następnie paść;
2) postrzałka: odszukać, a następnie dostrzelić postrzeloną zwierzynę.

drozd kwiczoł

inaczej kwiczoł.

degeneracja osobnicza

degeneracja spowodowana przez czynniki środowiskowe (niedziedziczna).

dziedziczność

jedna z podstawowych właściwości wszystkich organizmów, polegająca na zdolności przekazywania potomstwu wszelkiego typu cech.

dojść postrzałka

odszukać ranną, postrzeloną zwierzynę.

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)