Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: derkanie

derkanie

głos wydawany przez derkacza.

Derkanie to charakterystyczny dźwięk wydawany przez derkacza, czyli specjalnie szkolone zwierzę łowne, wykorzystywane do polowań. Jest to głos podobny do śpiewu ptaka, który jest wytwarzany w celu przyciągnięcia innych zwierząt łownych. Derkanie może przybierać różne formy, zarówno pod względem tonacji, jak i długości dźwięku. Może to być ciągły długi dźwięk lub krótkie, powtarzające się dźwięki, zależne od sytuacji i celu wydawania.

Derkacze są specjalnie trenowane, aby nauczyć się różnych tonów i długości derkania oraz wydawać je w odpowiednich momentach podczas polowań lub treningów myśliwych. Derkanie odgrywa istotną rolę w procesie polowania, ponieważ dzięki niemu derkacz przyciąga inne zwierzęta łowne, zwiększając szanse na udany połów. W ten sposób staje się ważnym narzędziem myśliwego podczas polowania.

Derkanie może być również stosowane w różnych kontekstach, takich jak odstraszanie lub znakowanie terytorium. Jest to praktyka mająca swoje korzenie w tradycji łowieckiej i szeroko stosowana przez myśliwych. Znajomość derkania oraz umiejętność posługiwania się nim stanowi istotną część technik łowieckich i treningu derkaczy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj derkanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

daszek, daszek, posyp

paśnik dla kuropatw lub bażantów: daszek wsparty na słupkach, pod który sypie się ziarno . zimą.

dotrzymać

1) o zwierzynie nie uciekającej i pozwalającej myśliwemu zbliżyć się na odległość strzału;
2) o psie myśliwskim wystawiającym, który stoi do momentu podejścia myśliwego i (...)

daniel, daniel (Dama dama L.)

gatunek z rodzimy jeleniowatych. Długość ciała 1,30-1,60 m., wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka do 80 kg, łani do 50 kg. Suknia latem jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą (...)

dubeltówka

śrutowa broń myśliwska o dwóch lufach ułożonych poziomo obok siebie.

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, (...)

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)

dodniówka

poranne polowanie.

dziwok

ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu (głuszec w okolicach Wisły).

dławienie

duszenie drapieżnika lub postrzałka przez psa myśliwskiego.

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.