Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: derkanie

derkanie

głos wydawany przez derkacza.

Derkanie to charakterystyczny dźwięk wydawany przez derkacza, czyli specjalnie szkolone zwierzę łowne, wykorzystywane do polowań. Jest to głos podobny do śpiewu ptaka, który jest wytwarzany w celu przyciągnięcia innych zwierząt łownych. Derkanie może przybierać różne formy, zarówno pod względem tonacji, jak i długości dźwięku. Może to być ciągły długi dźwięk lub krótkie, powtarzające się dźwięki, zależne od sytuacji i celu wydawania.

Derkacze są specjalnie trenowane, aby nauczyć się różnych tonów i długości derkania oraz wydawać je w odpowiednich momentach podczas polowań lub treningów myśliwych. Derkanie odgrywa istotną rolę w procesie polowania, ponieważ dzięki niemu derkacz przyciąga inne zwierzęta łowne, zwiększając szanse na udany połów. W ten sposób staje się ważnym narzędziem myśliwego podczas polowania.

Derkanie może być również stosowane w różnych kontekstach, takich jak odstraszanie lub znakowanie terytorium. Jest to praktyka mająca swoje korzenie w tradycji łowieckiej i szeroko stosowana przez myśliwych. Znajomość derkania oraz umiejętność posługiwania się nim stanowi istotną część technik łowieckich i treningu derkaczy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj derkanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)

dołować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije poniżej celu.

dobijanie
(...)

dłoń

inaczej łopata.

Diana

rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.

duszehubka

bardzo wąskie czółno używane do polowań na kaczki.

dziczyzna

jadalne mięso zwierzyny.

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)

dziesiątak

jeleń byk noszący wieniec o pięciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)