Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dwustronnie koronny

dwustronnie koronny

jeleń byk noszący wieniec, którego obie tyki zakończone są koronami.

Dwustronnie koronny jeleń byk to określenie odnoszące się do jelenia byka noszącego wieniec, którego obie tyki są zakończone koronami. Jest to rzadki rodzaj jelenia, uważany za szczególnie szczęśliwy ze względu na swoje unikalne cechy. Wieniec tworzony przez rogi składa się z kilku lub więcej rogów połączonych ze sobą w formie okręgu. Rogi mogą różnić się długością, grubością i kształtem. Charakterystyczne dla tego gatunku jelenia byka są korony na rogach, zazwyczaj wykonane z drewna lub metalu o różnych kształtach i rozmiarach, czasem ozdobione rzeźbionymi ornamentami. Dwustronnie koronny jeleń byk jest ceniony przez myśliwych i miłośników łowiectwa jako symbol szczególnego powodzenia i szacunku dla natury. Stanowi również popularny motyw dekoracyjny w domach i ogrodach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dwustronnie koronny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dokarmiać

w czasie zimy dostarczać zwierzynie dodatkowego pożywienia, np.: liściarkę, siano, żołędzie, kasztany, buraki, ziemniaki, poślad, sól itp.

dobry

o zwierzynie mocnej, dorodnej.

degeneracja osobnicza

degeneracja spowodowana przez czynniki środowiskowe (niedziedziczna).

dubeltówka

śrutowa broń myśliwska o dwóch lufach ułożonych poziomo obok siebie.

dziczek

mały dzik (warchlak).

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

daniel, daniel (Dama dama L.)

gatunek z rodzimy jeleniowatych. Długość ciała 1,30-1,60 m., wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka do 80 kg, łani do 50 kg. Suknia latem jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą (...)

dryling

zob. trójlufka

drozd paszkot

inaczej paszkot.

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.