Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dziesiątak

dziesiątak

jeleń byk noszący wieniec o pięciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

Dziesiątak to jeleń byk, który nosząc wieniec o pięciu odnogach na każdej tyce lub na jednej z tych, jest uważany za okaz o szczególnej urodzie. Jest to jeden z najbardziej pożądanych okazów łowieckich. Dziesiątak jest bardzo trudny do złapania, ponieważ jego wieniec jest bardzo regularny i ma pięć odnóg na każdej tyce. Oznacza to, że musi on mieć idealnie równe rogi, aby mógł być uznany za dziesiątaka.

Dziesiątaki są cenione przez myśliwych i często wystawiane na aukcje łowieckie, gdzie ich ceny mogą być bardzo wysokie ze względu na ich rzadkość i piękno. Niektóre dziesiątaki mogą kosztować nawet kilka tysięcy dolarów. Nieregularne dziesiątaki mają tylko pięć odnóg na jednej tyce, co oznacza, że ich wieniec nie jest tak regularny jak w przypadku regularnych dziesiątaków. Są one mniej pożądane przez myśliwych ze względu na ich mniejszy rozmiar i mniejszy urok.

Dziesiątak jest symbolem prestiżu dla myśliwych, ponieważ łowiectwo jako tradycyjna forma polowań nadal cieszy się dużym szacunkiem w kręgach łowieckich. Polowanie na dziesiątaka stanowi dla wielu myśliwych wyjątkowe wyzwanie ze względu na trudność zdobycia takiego okazu oraz jego wartość estetyczną.

Zarówno regularne jak i nieregularne dziesiątaki stanowią obiekt zainteresowania naukowców badających genetykę jeleni oraz ekologię populacji zwierząt łownych. Zoologiczne badania nad tymi zwierzętami są ważne dla utrzymania zdrowych i zrównoważonych populacji jeleniowatych oraz ustalenia najlepszych praktyk zarządzania stadami w celu zachowania różnorodności genetycznej i ekosystemowej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dziesiątak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

dziwerówka

strzelba myśliwska o lufach wykonanych ze stali damasceńskiej.

defilator

o zwierzęciu przesuwającym się równolegle przed linią myśliwych.

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.

dziczyzna

jadalne mięso zwierzyny.

dołek strzelecki

miejsce pod obojczykiem, w które wstawia się stopkę broni podczas strzelania.

dwunastka

śrutowa broń myśliwska kalibru 12mm.

drozdowate, drozdowate (Turdide)

rodzina z rzędu wróblowatych. Do drozdowatych należą dwa gatunki łowne: kwiczoł i paszkot.

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)