Definicja hasła: degeneracja
- degeneracja
tracenie przez zwierzę cech właściwych normalnie rozwiniętemu osobnikowi danego gatunku.
Degeneracja jest procesem, który może dotyczyć zarówno zwierząt, jak i roślin. Polega na traceniu przez zwierzę lub roślinę cech właściwych normalnie rozwiniętemu osobnikowi danego gatunku. Ten proces może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak niekorzystne warunki środowiskowe, niedobór pokarmu lub inne czynniki biologiczne. Degeneracja może mieć wpływ na wygląd zwierzęcia, jego zachowanie i zdolności do przetrwania.
Na przykład, niedobór pokarmu lub niekorzystne warunki środowiskowe mogą prowadzić do spadku masy ciała i siły mięśniowej zwierzęcia, a także obniżać poziom energii i odporność na choroby. Dodatkowo, degeneracja może wpływać negatywnie na zachowanie zwierząt poprzez obniżanie poziomu aktywności, agresji oraz inteligencji. To z kolei może skutkować trudnościami w nauce nowych umiejętności.
Skutki degeneracji mogą być poważne dla populacji danego gatunku, obejmując spadek liczebności populacji oraz utratę cech adaptacyjnych potrzebnych do przeżycia w określonym środowisku. Dlatego ważne jest chronienie populacji przed degeneracją poprzez ochronę ich naturalnych siedlisk oraz poprawę warunków środowiska. Ochrona bioróżnorodności oraz monitorowanie stanu zdrowia i rozwoju populacji są istotne w zapobieganiu degeneracji w środowisku naturalnym.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj degeneracja w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę D
- dominus castorum
inaczej pan bobrowy.
- drapieżnik mały
gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.
- doprowadzać
o psie myśliwskim: doprowadzać myśliwego do zwierzyny lub do postrzałka.
- dołowanie
umieszczanie strzałów poniżej miejsca celowania
- dziesiątak
jeleń byk noszący wieniec o pięciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).
- dwustronnie koronny
jeleń byk noszący wieniec, którego obie tyki zakończone są koronami.
- dokłuć
dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).
- do puli
(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)
- dokarmiać
w czasie zimy dostarczać zwierzynie dodatkowego pożywienia, np.: liściarkę, siano, żołędzie, kasztany, buraki, ziemniaki, poślad, sól itp.
- deptanie
u ptaków akt płciowy.