Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drapieżne ssaki

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, lisy, kuny. Oprócz świeżego mięsa zjadają też padlinę. Niektóre drapieżne ssaki stały się wszystkożerne (np. niedźwiedź).

Drapieżne ssaki to rząd ssaków charakteryzujący się przystosowaniami anatomicznymi i fizjologicznymi do polowania i konsumowania mięsa. Posiadają one uzębienie umożliwiające cięcie i rozrywanie zdobyczy, a także silne pazury wykorzystywane do chwytania i zabijania ofiar. Gatunki tego rzędu wyróżniają się różnorodnością w zakresie preferowanego pokarmu, przykładowo niektóre stały się wszystkożerne. Drapieżne ssaki są istotnym czynnikiem regulującym populacje innych zwierząt w ekosystemie, co wpływa na zachowanie równowagi biologicznej.

Większość drapieżnych ssaków jest aktywna nocą, choć istnieją również gatunki polujące w ciągu dnia. Charakteryzują się silnymi i szybkimi ciałami, umożliwiającymi skuteczne polowanie na zdobycz. Ich struktura anatomiczna obejmuje także specjalistyczne narządy zmysłów, takie jak specjalne narządy wzroku dostosowane do widzenia w ciemności. W naturalnym środowisku występowania drapieżnych ssaków odgrywają one kluczową rolę w ekosystemie jako kontrolerzy populacji innych gatunków oraz źródło pożywienia dla innych drapieżników oraz ludzi.

Niestety, wiele gatunków drapieżnych ssaków jest zagrożonych wyginięciem z powodu degradacji ich siedlisk naturalnych oraz nadmiernego polowania przez ludzi. Ochrona tych zwierząt wymaga podejmowania działań mających na celu zachowanie ich naturalnego środowiska życia oraz kontrolę nad działaniami antropogenicznymi wpływającymi negatywnie na ich populacje.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drapieżne ssaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dodniówka

poranne polowanie.

dwulufka

zob. dubeltówka.

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

dosiad

moment, w którym ptak łowczy chwyta i przytrzymuje szponami swoją ofiarę.

dwururka

zob. dubeltówka.

dojechać

dojść zwierza konno.

dołować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije poniżej celu.

długodzioba

popularna wśród myśliwych nazwa słonki.

dobry

o zwierzynie mocnej, dorodnej.

dukt leśny

niezadrzewiony pas dzielący las na jednostki podziału przestrzennego.