Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drapieżne ssaki

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, lisy, kuny. Oprócz świeżego mięsa zjadają też padlinę. Niektóre drapieżne ssaki stały się wszystkożerne (np. niedźwiedź).

Drapieżne ssaki są zazwyczaj aktywne w nocy, chociaż niektóre gatunki są aktywne w ciągu dnia. Większość drapieżnych ssaków żyje samotnie lub w małych grupach, ale niektóre gatunki tworzą duże stada. Większość drapieżnych ssaków ma skłonność do polowania na swoje ofiary, ale niektóre gatunki polują na inne zwierzęta, takie jak ptaki i ryby.

Drapieżne ssaki mają bardzo silne i szybkie ciała, które pozwalają im polować na swoje ofiary. Większość drapieżnych ssaków ma silne pazury, które umożliwiają im chwytanie i zabijanie ofiar. Większość drapieżnych ssaków ma też silne szczęki i zęby, które pozwalają im rozrywać mięso i kości ofiar. Niektóre gatunki mają też specjalne narządy wokół oczu, które pozwalają im widzieć w ciemności.

Drapieżne ssaki są ważnymi członkami ekosystemu, ponieważ regulują populacje innych zwierząt. Ssaki te służą również jako źródło pożywienia dla ludzi i innych zwierząt. Niestety, wielu gatunkom drapieżnych ssaków grozi wyginięcie ze względu na degradację środowiska naturalnego oraz nadmierną polowanie przez ludzi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drapieżne ssaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dołować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije poniżej celu.

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).

dobry

o zwierzynie mocnej, dorodnej.

drgubica

dawniej używana sieć myśliwska.

dojść

1) o zwierzynie: ujść po strzale, a następnie paść;
2) postrzałka: odszukać, a następnie dostrzelić postrzeloną zwierzynę.

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)

dwustronnie koronny

jeleń byk noszący wieniec, którego obie tyki zakończone są koronami.

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.