Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drapieżne ssaki

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, lisy, kuny. Oprócz świeżego mięsa zjadają też padlinę. Niektóre drapieżne ssaki stały się wszystkożerne (np. niedźwiedź).

Drapieżne ssaki są zazwyczaj aktywne w nocy, chociaż niektóre gatunki są aktywne w ciągu dnia. Większość drapieżnych ssaków żyje samotnie lub w małych grupach, ale niektóre gatunki tworzą duże stada. Większość drapieżnych ssaków ma skłonność do polowania na swoje ofiary, ale niektóre gatunki polują na inne zwierzęta, takie jak ptaki i ryby.

Drapieżne ssaki mają bardzo silne i szybkie ciała, które pozwalają im polować na swoje ofiary. Większość drapieżnych ssaków ma silne pazury, które umożliwiają im chwytanie i zabijanie ofiar. Większość drapieżnych ssaków ma też silne szczęki i zęby, które pozwalają im rozrywać mięso i kości ofiar. Niektóre gatunki mają też specjalne narządy wokół oczu, które pozwalają im widzieć w ciemności.

Drapieżne ssaki są ważnymi członkami ekosystemu, ponieważ regulują populacje innych zwierząt. Ssaki te służą również jako źródło pożywienia dla ludzi i innych zwierząt. Niestety, wielu gatunkom drapieżnych ssaków grozi wyginięcie ze względu na degradację środowiska naturalnego oraz nadmierną polowanie przez ludzi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drapieżne ssaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dzik, dzik (Sus scrofa L.)

ssak z rodziny świniowatych. Długość ciała do 155 cm, wysokość barku do 120 cm, ciężar do 300 kg lub nawet więcej. Ubarwienie dz. wykazuje dużą zmienność w zależności od wieku i (...)

dominacja społeczna

socjalna hierarchia panowania i zależności wśród zwierząt.

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

drapieżnik mały

gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.

dziwocza

dawna sieć myśliwska.

dojeżdżacz, dojeżdżacz, objezdnik

menerfory chartów lub gończych, kierujący nimi podczas polowań par force.

dopasowanie broni

dostosowanie kolby, jej długości, grubości i awantażu oraz ciężaru i kalibru broni do budowy anatomicznej myśliwego.

drążek

kawałek drewna zaopatrzony na końcach w duże obroże, służący do spinania pary psów myśliwskich.

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)

drozd paszkot

inaczej paszkot.