Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dziczyzna

dziczyzna

jadalne mięso zwierzyny.

Dziczyzna to jadalne mięso uzyskiwane z dzikich zwierząt łownych, takich jak sarny, jelenie, dziki, zające czy ptactwo. Jest to wyjątkowy rodzaj mięsa ze względu na swoje naturalne pochodzenie oraz charakterystyczny smak i teksturę. Dziczyzna cieszy się popularnością w kuchni ze względu na swoje walory smakowe oraz bogactwo składników odżywczych, takich jak białko, żelazo, cynk i witaminy z grupy B.

W kontekście polowania dziczyzna odgrywa kluczową rolę, stanowiąc podstawowe źródło mięsa dla myśliwych. Polowanie na dzikie zwierzęta jest regulowane przez przepisy prawa łowieckiego i zwykle odbywa się w określonych porach roku, aby zapewnić odpowiednią kontrolę nad populacją zwierząt.

Dziczyzna jest również istotnym elementem kuchni regionalnej i tradycyjnej wielu krajów, a przygotowywanie potraw z dziczyzny często przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Dzięki swojej różnorodności gatunkowej oraz bogatemu smakowi dziczyzna znajduje zastosowanie w wielu potrawach, zarówno tych bardziej wykwintnych jak pieczeń czy gulasz, jak i prostszych dań kuchni domowej.

Ponadto warto dodać, że dziczyznę cechuje niższa zawartość tłuszczu niż mięso hodowlane, co sprawia że jest atrakcyjnym wyborem dla osób dbających o dietę lub poszukujących alternatywy dla tradycyjnych rodzajów mięsa. Dziczyzna znana jest również ze swoich właściwości zdrowotnych i coraz częściej doceniana jest za korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dziczyzna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dubeltówka

śrutowa broń myśliwska o dwóch lufach ułożonych poziomo obok siebie.

dukt leśny

niezadrzewiony pas dzielący las na jednostki podziału przestrzennego.

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).

dodniówka

poranne polowanie.

dziczeć

o zwierzętach oswojonych, które ponownie zaczynają odczuwać lęk przed człowiekiem.

dłoń

inaczej łopata.

darniak

kozioł sarny o wybitnie słabych parostkach i małej tuszy.

dobry

o zwierzynie mocnej, dorodnej.

doławiać

o psach gończych: gonić zwierzynę po tropie.

defilator

o zwierzęciu przesuwającym się równolegle przed linią myśliwych.