Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dobijanie

dobijanie

zadanie śmiertelnego ciosu rannej zwierzynie. Dobijać postrzałka należy w sposób humanitarny. Grubego zwierza dobijamy wyłącznie strzałem (płową zwierzynę w kark, czarną za uchem).

Dobijanie jest procedurą, która ma na celu uśmiercenie rannej zwierzyny. Jest to czynność, która wymaga od myśliwego odpowiedzialności i doświadczenia. Łowca musi wykonać strzał w taki sposób, aby zapewnić zwierzęciu jak najmniejszy ból i cierpienie.

Dobijanie postrzałka powinno być wykonane w sposób humanitarny. Najlepszym sposobem jest strzał w głowę, ponieważ zapewnia on szybkie i bezbolesne uśmiercenie. Jeśli jednak nie jest to możliwe, należy strzelać w kark lub za uchem.

Grubego zwierza należy dobić tylko strzałem. Strzał w serce lub płuca może spowodować długotrwałe cierpienie i ból, dlatego też należy unikać takich sytuacji. Płowe zwierzęta powinny być dobite strzałem w kark, natomiast czarne za uchem.

Dobijanie jest ważnym elementem łowiectwa i powinno być traktowane z szacunkiem i odpowiedzialnością. Myśliwy powinien mieć na uwadze dobrostan zwierząt i starać się ograniczyć ich cierpienie do minimum.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dobijanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dwudziestak

jeleń byk noszący wieniec, mający po dziesięć odnóg na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

drozd kwiczoł

inaczej kwiczoł.

daj

1) do pullera: sygnał, aby podał rzutek;
2) do psa: hasło, aby oddał aport.

dosiedzieć

o ptactwie nie uciekającym, które pozwoliło myśliwemu zbliżyć się do niego na odległość strzału.

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)

dziedziczność

jedna z podstawowych właściwości wszystkich organizmów, polegająca na zdolności przekazywania potomstwu wszelkiego typu cech.

drzemlik, drzemlik (Falko columbarius L.)

ptak drapieżny z rodziny sokołów czasami używany w sokolnictwie.

dziczeć

o zwierzętach oswojonych, które ponownie zaczynają odczuwać lęk przed człowiekiem.

dokarmiać

w czasie zimy dostarczać zwierzynie dodatkowego pożywienia, np.: liściarkę, siano, żołędzie, kasztany, buraki, ziemniaki, poślad, sól itp.

dzik, dzik (Sus scrofa L.)

ssak z rodziny świniowatych. Długość ciała do 155 cm, wysokość barku do 120 cm, ciężar do 300 kg lub nawet więcej. Ubarwienie dz. wykazuje dużą zmienność w zależności od wieku i (...)