Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dominus castorum

dominus castorum

inaczej pan bobrowy.

Dominus Castorum, inaczej pan bobrowy, to tytuł najwyższego urzędnika odpowiedzialnego za pilnowanie książęcego monopolu polowania na bobry. Dominus Castorum miał pod sobą zastępy bobrowników z różnych regionów kraju, których zadaniem było egzekwowanie przestrzegania przepisów łowieckich dotyczących polowań na te zwierzęta. Jego rola w hierarchii łowieckiej była kluczowa, ponieważ kontrolował wszelkie działania związane z pozyskiwaniem surowców łowieckich związanych z bobrami.

Tytuł dominus castorum miał swoje korzenie w średniowiecznej Europie, gdy polowania na bobry były ściśle regulowane przez władców i miały duże znaczenie ekonomiczne. Dominus castorum pełnił rolę zarówno reprezentacyjną, jak i wykonawczą, będąc niekwestionowanym autorytetem w kwestiach łowieckich związanych z bobra.

Funkcja dominus castorum wymagała nie tylko znajomości terenów bobrowych i technik polowań, lecz także umiejętności administracyjnych w zarządzaniu duchownymi oraz zbieraniu danin łowieckich od poddanych. Pełnienie tego stanowiska wymagało więc nie tylko wiedzy praktycznej, lecz także zdolności organizacyjnych i interpersonalnych.

Współcześnie termin "pan bobrowy" jest raczej historycznym pojęciem, zapewne jeszcze przetrwało we wspomnieniach ludowych tradycji łowieckich. Jednakże, jego rola była istotna w kształtowaniu stosunku do eksploatacji i ochrony dzikiej przyrody oraz zarządzania jej zasobami w społecznościach feudalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dominus castorum w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dziczek

mały dzik (warchlak).

dławienie

duszenie drapieżnika lub postrzałka przez psa myśliwskiego.

dosiedzieć

o ptactwie nie uciekającym, które pozwoliło myśliwemu zbliżyć się do niego na odległość strzału.

dojechać

dojść zwierza konno.

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)

dziesiątak

jeleń byk noszący wieniec o pięciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

degeneracja osobnicza

degeneracja spowodowana przez czynniki środowiskowe (niedziedziczna).

dryling

zob. trójlufka

doprowadzać

o psie myśliwskim: doprowadzać myśliwego do zwierzyny lub do postrzałka.

dopasowanie broni

dostosowanie kolby, jej długości, grubości i awantażu oraz ciężaru i kalibru broni do budowy anatomicznej myśliwego.