Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dominus castorum

dominus castorum

inaczej pan bobrowy.

Dominus Castorum, inaczej pan bobrowy, to tytuł najwyższego urzędnika odpowiedzialnego za pilnowanie książęcego monopolu polowania na bobry. Dominus Castorum miał pod sobą zastępy bobrowników z różnych regionów kraju, których zadaniem było egzekwowanie przestrzegania przepisów łowieckich dotyczących polowań na te zwierzęta. Jego rola w hierarchii łowieckiej była kluczowa, ponieważ kontrolował wszelkie działania związane z pozyskiwaniem surowców łowieckich związanych z bobrami.

Tytuł dominus castorum miał swoje korzenie w średniowiecznej Europie, gdy polowania na bobry były ściśle regulowane przez władców i miały duże znaczenie ekonomiczne. Dominus castorum pełnił rolę zarówno reprezentacyjną, jak i wykonawczą, będąc niekwestionowanym autorytetem w kwestiach łowieckich związanych z bobra.

Funkcja dominus castorum wymagała nie tylko znajomości terenów bobrowych i technik polowań, lecz także umiejętności administracyjnych w zarządzaniu duchownymi oraz zbieraniu danin łowieckich od poddanych. Pełnienie tego stanowiska wymagało więc nie tylko wiedzy praktycznej, lecz także zdolności organizacyjnych i interpersonalnych.

Współcześnie termin "pan bobrowy" jest raczej historycznym pojęciem, zapewne jeszcze przetrwało we wspomnieniach ludowych tradycji łowieckich. Jednakże, jego rola była istotna w kształtowaniu stosunku do eksploatacji i ochrony dzikiej przyrody oraz zarządzania jej zasobami w społecznościach feudalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dominus castorum w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dokarmiać

w czasie zimy dostarczać zwierzynie dodatkowego pożywienia, np.: liściarkę, siano, żołędzie, kasztany, buraki, ziemniaki, poślad, sól itp.

daniel, daniel (Dama dama L.)

gatunek z rodzimy jeleniowatych. Długość ciała 1,30-1,60 m., wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka do 80 kg, łani do 50 kg. Suknia latem jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą (...)

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

dwulufka

zob. dubeltówka.

dotrzymać

1) o zwierzynie nie uciekającej i pozwalającej myśliwemu zbliżyć się na odległość strzału;
2) o psie myśliwskim wystawiającym, który stoi do momentu podejścia myśliwego i (...)

Diana

rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.

dziczeć

o zwierzętach oswojonych, które ponownie zaczynają odczuwać lęk przed człowiekiem.

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

dzwonić strychulcem

o psie myśliwskim, machać ogonem