Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dominus castorum

dominus castorum

inaczej pan bobrowy.

Dominus Castorum, inaczej pan bobrowy, to tytuł najwyższego urzędnika odpowiedzialnego za pilnowanie książęcego monopolu polowania na bobry. Dominus Castorum miał pod sobą zastępy bobrowników z różnych regionów kraju, których zadaniem było egzekwowanie przestrzegania przepisów łowieckich dotyczących polowań na te zwierzęta. Jego rola w hierarchii łowieckiej była kluczowa, ponieważ kontrolował wszelkie działania związane z pozyskiwaniem surowców łowieckich związanych z bobrami.

Tytuł dominus castorum miał swoje korzenie w średniowiecznej Europie, gdy polowania na bobry były ściśle regulowane przez władców i miały duże znaczenie ekonomiczne. Dominus castorum pełnił rolę zarówno reprezentacyjną, jak i wykonawczą, będąc niekwestionowanym autorytetem w kwestiach łowieckich związanych z bobra.

Funkcja dominus castorum wymagała nie tylko znajomości terenów bobrowych i technik polowań, lecz także umiejętności administracyjnych w zarządzaniu duchownymi oraz zbieraniu danin łowieckich od poddanych. Pełnienie tego stanowiska wymagało więc nie tylko wiedzy praktycznej, lecz także zdolności organizacyjnych i interpersonalnych.

Współcześnie termin "pan bobrowy" jest raczej historycznym pojęciem, zapewne jeszcze przetrwało we wspomnieniach ludowych tradycji łowieckich. Jednakże, jego rola była istotna w kształtowaniu stosunku do eksploatacji i ochrony dzikiej przyrody oraz zarządzania jej zasobami w społecznościach feudalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dominus castorum w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

długodzioba

popularna wśród myśliwych nazwa słonki.

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)

dołowanie

umieszczanie strzałów poniżej miejsca celowania

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.

dwunastka

śrutowa broń myśliwska kalibru 12mm.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

dziedziczność

jedna z podstawowych właściwości wszystkich organizmów, polegająca na zdolności przekazywania potomstwu wszelkiego typu cech.

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).