Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: deptanie

deptanie

u ptaków akt płciowy.

Deptanie to zachowanie seksualne występujące u ptaków. Jest to akt płciowy, który polega na tym, że samiec staje się bardziej aktywny i wykonuje szybkie ruchy nóg, aby przyciągnąć uwagę samicy. Samica może odpowiedzieć na te ruchy lub po prostu obserwować. Ten akt ma na celu zapewnienie samicy, że samiec jest silny i zdolny do zapłodnienia jej jaj.

Deptanie jest często wykonywane przez samce w celu zaprezentowania swojego piękna i siły oraz wskazania gotowości do godzenia się z samicą. Samica może odpowiedzieć na te ruchy poprzez wykonywanie podobnych ruchów lub po prostu obserwowanie samca. Deptanie jest ważnym elementem zachowań seksualnych u ptaków drapieżnych, takich jak sroki i kruki.

W kontekście reprodukcji deptanie odgrywa istotną rolę w procesie doboru partnera przez samicę. Poprzez prezentację swojej kondycji fizycznej i zdolności reprodukcyjnych samiec przekazuje informacje o swojej jakości genetycznej potencjalnej partnerce.

Jest to również istotny element dysplayu godowego w świecie ptaków, który służy potwierdzeniu dominacji nad terytorium oraz jest sposobem na zwrócenie uwagi samic i innych rywali.

W skomplikowanych systemach społecznych niektórych gatunków ptaków drapieżnych deptanie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu hierarchii społecznej oraz w odbyciu się sukcesywych kopulacji przez dominujących samców.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj deptanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

drozd kwiczoł

inaczej kwiczoł.

duszehubka

bardzo wąskie czółno używane do polowań na kaczki.

drzemlik, drzemlik (Falko columbarius L.)

ptak drapieżny z rodziny sokołów czasami używany w sokolnictwie.

daniel, daniel (Dama dama L.)

gatunek z rodzimy jeleniowatych. Długość ciała 1,30-1,60 m., wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka do 80 kg, łani do 50 kg. Suknia latem jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą (...)

dźwięk główny

inaczej korkowanie.

dołek strzelecki

miejsce pod obojczykiem, w które wstawia się stopkę broni podczas strzelania.

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

degeneracja dziedziczna

degeneracja będąca wynikiem zmian dotychczasowego układu genów pod wpływem niekorzystnych czynników.

dzwonić strychulcem

o psie myśliwskim, machać ogonem

dołowanie

umieszczanie strzałów poniżej miejsca celowania