Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: deptanie

deptanie

u ptaków akt płciowy.

Deptanie to zachowanie seksualne występujące u ptaków. Jest to akt płciowy, który polega na tym, że samiec staje się bardziej aktywny i wykonuje szybkie ruchy nóg, aby przyciągnąć uwagę samicy. Samica może odpowiedzieć na te ruchy lub po prostu obserwować. Ten akt ma na celu zapewnienie samicy, że samiec jest silny i zdolny do zapłodnienia jej jaj.

Deptanie jest często wykonywane przez samce w celu zaprezentowania swojego piękna i siły oraz wskazania gotowości do godzenia się z samicą. Samica może odpowiedzieć na te ruchy poprzez wykonywanie podobnych ruchów lub po prostu obserwowanie samca. Deptanie jest ważnym elementem zachowań seksualnych u ptaków drapieżnych, takich jak sroki i kruki.

W kontekście reprodukcji deptanie odgrywa istotną rolę w procesie doboru partnera przez samicę. Poprzez prezentację swojej kondycji fizycznej i zdolności reprodukcyjnych samiec przekazuje informacje o swojej jakości genetycznej potencjalnej partnerce.

Jest to również istotny element dysplayu godowego w świecie ptaków, który służy potwierdzeniu dominacji nad terytorium oraz jest sposobem na zwrócenie uwagi samic i innych rywali.

W skomplikowanych systemach społecznych niektórych gatunków ptaków drapieżnych deptanie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu hierarchii społecznej oraz w odbyciu się sukcesywych kopulacji przez dominujących samców.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj deptanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dołek strzelecki

miejsce pod obojczykiem, w które wstawia się stopkę broni podczas strzelania.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, (...)

doławiać

o psach gończych: gonić zwierzynę po tropie.

dziedziczność

jedna z podstawowych właściwości wszystkich organizmów, polegająca na zdolności przekazywania potomstwu wszelkiego typu cech.

degeneracja dziedziczna

degeneracja będąca wynikiem zmian dotychczasowego układu genów pod wpływem niekorzystnych czynników.

dojść

1) o zwierzynie: ujść po strzale, a następnie paść;
2) postrzałka: odszukać, a następnie dostrzelić postrzeloną zwierzynę.

darniak

kozioł sarny o wybitnie słabych parostkach i małej tuszy.

drążek

kawałek drewna zaopatrzony na końcach w duże obroże, służący do spinania pary psów myśliwskich.

dwunastka

śrutowa broń myśliwska kalibru 12mm.