Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dwunastka

dwunastka

śrutowa broń myśliwska kalibru 12mm.

Dwunastka to śrutowa broń myśliwska o kalibrze 12 mm, używana do polowań na różne gatunki zwierzyny, takie jak jelenie, dziki czy sarny. Charakteryzuje się lufą o długości od 18 do 30 cali, co wpływa na jej siłę rażenia i celność. Jest zazwyczaj wyposażona w magazynek lub może posiadać konstrukcję bez niego. Dwunastki cieszą się popularnością pośród myśliwych ze względu na swoją moc oraz skuteczność. Dzięki trwałym materiałom, takim jak stal czy aluminium, broń ta jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz charakteryzuje się dobrą ergonomią, co przekłada się na komfortowe użytkowanie podczas polowania.

Dwunastka umożliwia precyzyjne trafienia z dużej odległości, co sprawia że jest preferowana podczas polowań na duże zwierzęta. Jej duża siła rażenia znacząco wpływa na skuteczność i szybkość oddawanych strzałów. Ponadto, broń ta pozwala myśliwemu zachować wysoką celność nawet w trudnych warunkach terenowych czy atmosferycznych.

Warto zauważyć, że ze względu na swoje cechy i zastosowanie dwunastka jest często regulowana prawnie, a posiadanie i używanie tego typu broni podlega specjalnym normom i przepisom ustanowionym przez odpowiednie organy regulujące polowania i broń myśliwską.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dwunastka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dryling

zob. trójlufka

dobijanie
(...)

doławiać

o psach gończych: gonić zwierzynę po tropie.

drop, drop (Otis tarda L.)

ptak z rzędu żurawiowatych. Długość ciała 96-102 cm, ciężar 7,4-16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe. Grzbiet, połowa skrzydeł oraz środek ogona są (...)

darniak

kozioł sarny o wybitnie słabych parostkach i małej tuszy.

drozd kwiczoł

inaczej kwiczoł.

dziwerówka

strzelba myśliwska o lufach wykonanych ze stali damasceńskiej.

daniel, daniel (Dama dama L.)

gatunek z rodzimy jeleniowatych. Długość ciała 1,30-1,60 m., wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka do 80 kg, łani do 50 kg. Suknia latem jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą (...)

dziwer

falisty wzór na stali damasceńskiej. Dziwerem nazywano niekiedy stal damasceńską.

degeneracja osobnicza

degeneracja spowodowana przez czynniki środowiskowe (niedziedziczna).