Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dwunastka

dwunastka

śrutowa broń myśliwska kalibru 12mm.

Dwunastka to śrutowa broń myśliwska o kalibrze 12 mm, używana do polowań na różne gatunki zwierzyny, takie jak jelenie, dziki czy sarny. Charakteryzuje się lufą o długości od 18 do 30 cali, co wpływa na jej siłę rażenia i celność. Jest zazwyczaj wyposażona w magazynek lub może posiadać konstrukcję bez niego. Dwunastki cieszą się popularnością pośród myśliwych ze względu na swoją moc oraz skuteczność. Dzięki trwałym materiałom, takim jak stal czy aluminium, broń ta jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz charakteryzuje się dobrą ergonomią, co przekłada się na komfortowe użytkowanie podczas polowania.

Dwunastka umożliwia precyzyjne trafienia z dużej odległości, co sprawia że jest preferowana podczas polowań na duże zwierzęta. Jej duża siła rażenia znacząco wpływa na skuteczność i szybkość oddawanych strzałów. Ponadto, broń ta pozwala myśliwemu zachować wysoką celność nawet w trudnych warunkach terenowych czy atmosferycznych.

Warto zauważyć, że ze względu na swoje cechy i zastosowanie dwunastka jest często regulowana prawnie, a posiadanie i używanie tego typu broni podlega specjalnym normom i przepisom ustanowionym przez odpowiednie organy regulujące polowania i broń myśliwską.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dwunastka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dwustronnie koronny

jeleń byk noszący wieniec, którego obie tyki zakończone są koronami.

dziczek

mały dzik (warchlak).

drapieżnik duży

w Polsce niedźwiedź, ryś, wilk. Obecnie wszystkie gatunki pod ochroną.

dźwięk główny

inaczej korkowanie.

dziesiątak

jeleń byk noszący wieniec o pięciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)

dwururka

zob. dubeltówka.

dostać

1) upolować zwierzynę;
2) o zwierzynie, która została trafiona.

drozd paszkot

inaczej paszkot.

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.