Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drozd kwiczoł

drozd kwiczoł

inaczej kwiczoł.

Drozd kwiczoł (Turdus pilaris) jest ptakiem z rodziny drozdów, charakteryzującym się brązowym grzbietem, popielatą głową i kuperem oraz brązowymi plamami na stronie brzusznej. Dorosły osobnik osiąga długość ciała 25 cm, a rozpiętość skrzydeł 47 cm. Ptak ten zamieszkuje lasy sosnowe i świerkowe, preferując obszary przylegające do otwartych terenów, takich jak pola czy łąki. Żywi się głównie owadami, ślimakami, dżdżownicami oraz jagodami w okresie jesienno-zimowym.

Gniazduje w koronach drzew, gdzie samica składa 4-6 jaj i wysiaduje je przez około 13-14 dni. Pisklęta są gniazdownikami i opuszczają gniazdo po 14 dniach od wyklucia. Drozd kwiczoł jest uznawany za ptaka łownego. Ze względu na swoje preferencje siedliskowe oraz występowanie w okresach źerowania jest często obiektem polowań przez myśliwych.

Charakterystyczna dla tego gatunku jest również jego pieśń - przyjemne dla ucha świergotanie, które może być słyszalne wiosną i latem w ich naturalnym środowisku życia.

Ptaki te często tworzą mieszane stada z innymi gatunkami drozdów podczas migracji oraz żerowania na terenach otwartych, co sprawia że stanowią barwny element lokalnej ornitofauny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drozd kwiczoł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

doławiać

o psach gończych: gonić zwierzynę po tropie.

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)

dwudziestak

jeleń byk noszący wieniec, mający po dziesięć odnóg na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

dwururka

zob. dubeltówka.

dojść postrzałka

odszukać ranną, postrzeloną zwierzynę.

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.

drozdowate, drozdowate (Turdide)

rodzina z rzędu wróblowatych. Do drozdowatych należą dwa gatunki łowne: kwiczoł i paszkot.

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

dziwok

ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu (głuszec w okolicach Wisły).