Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dociąganie

dociąganie

posuwanie się wyżła w ślad za wyciekającymi kuropatwami łub bażantami.

Dociąganie jest techniką łowiecką, która polega na posuwaniu się wyżła w ślad za wyciekającymi kuropatwami lub bażantami. Technika ta jest stosowana przez myśliwych, aby ułatwić polowanie na te ptaki. Wyżeł jest wyszkolony do szukania i tropienia ptaków, a następnie dociągania ich do myśliwego. Technika ta wymaga od myśliwego i jego psa dużej precyzji i cierpliwości.

Aby skutecznie dociągać ptaki, myśliwy musi być w stanie zachować cichość i spokój, aby nie spłoszyć ptaków. Musi również znać swojego psa i wiedzieć, jak go poprowadzić, aby osiągnąć pożądany rezultat. Myśliwy musi również mieć dobre umiejętności obserwacji, aby móc zauważyć ptaki i określić ich pozycję.

Myśliwy musi również wiedzieć, jak poprowadzić swojego psa tak, aby dociągnął ptaki do niego bez spłoszenia ich. Wyżeł musi być prowadzony powoli i ostrożnie, aby nie spłoszył ptaków. Myśliwy powinien również uważać na swoje otoczenie i unikać hałasu lub innych czynników mogących spłoszyć ptaki. Jeśli myśliwy ma odpowiednie umiejętności i wiedzę, może skutecznie dociągać ptaki do siebie bez spłoszenia ich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dociąganie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dziwok

ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu (głuszec w okolicach Wisły).

degeneracja

tracenie przez zwierzę cech właściwych normalnie rozwiniętemu osobnikowi danego gatunku.

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.

dzierżawca, dzierżawca (obwodu łowieckiego)

kolo łowieckie lub inny organ wykonujący czynności łowieckie w obwodzie na podstawie umowy o dzierżawę.

dwururka

zob. dubeltówka.

dołek strzelecki

miejsce pod obojczykiem, w które wstawia się stopkę broni podczas strzelania.

dominus castorum

inaczej pan bobrowy.

dojechać

dojść zwierza konno.

duszehubka

bardzo wąskie czółno używane do polowań na kaczki.

dzwonić strychulcem

o psie myśliwskim, machać ogonem