Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dociąganie

dociąganie

posuwanie się wyżła w ślad za wyciekającymi kuropatwami łub bażantami.

Dociąganie jest techniką łowiecką, polegającą na posuwaniu się wyżła w ślad za wyciekającymi kuropatwami lub bażantami. Jest to metoda wykorzystywana przez myśliwych do ułatwienia polowania na te ptaki. Wyżeł, wyszkolony do szukania i tropienia ptaków, ma za zadanie dociągnąć je do myśliwego. Ta technika wymaga od myśliwego i jego psa dużej precyzji i cierpliwości. Aby osiągnąć sukces w dociąganiu ptaków, myśliwy musi zachować ciszę oraz spokój, by nie spłoszyć zwierzyny.

Jest istotne, że myśliwy zna swojego psa i potrafi go właściwie poprowadzić, aby osiągnąć pożądany rezultat. Wymaga to również rozwiniętych umiejętności obserwacji oraz znajomości terenu polowania, aby zlokalizować i określić pozycję ptaków. Myśliwy powinien kierować swojego psa tak, aby ten dociągnął ptaki bez spłoszenia ich. Należy prowadzić wyżła powoli i ostrożnie, aby nie wystraszyć zwierzyny.

Podczas wykonywania tej techniki należy unikać hałasu oraz innych czynników mogących spłoszyć ptaki. Dobra znajomość terenu oraz umiejętność prowadzenia psa są kluczowe dla efektywnego dociągania ptaków bez ich spłoszenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dociąganie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dziczeć

o zwierzętach oswojonych, które ponownie zaczynają odczuwać lęk przed człowiekiem.

dwururka

zob. dubeltówka.

dokarmiać

w czasie zimy dostarczać zwierzynie dodatkowego pożywienia, np.: liściarkę, siano, żołędzie, kasztany, buraki, ziemniaki, poślad, sól itp.

dziczek

mały dzik (warchlak).

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.

dławienie

duszenie drapieżnika lub postrzałka przez psa myśliwskiego.

dryling

zob. trójlufka

dziwok

ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu (głuszec w okolicach Wisły).

dojechać

dojść zwierza konno.

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)