Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dymorfizm sezonowy

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

Dymorfizm sezonowy jest zjawiskiem, które występuje u wielu gatunków zwierząt. Oznacza ono zmianę wyglądu zewnętrznego osobnika w różnych porach roku. Zazwyczaj dotyczy to barwy sierści lub piór, ale może też obejmować inne cechy fizyczne, takie jak rozmiar ciała lub długość nóg.

Dymorfizm sezonowy jest często spotykany u ptaków. Na przykład samica kaczki białoszyi ma suknię rdzawobrązową w okresie wiosenno-letnim, a w zimie jej sierść staje się popielatoszarą. U niektórych gatunków ptaków dymorfizm sezonowy może być bardzo widoczny - na przykład samce i samice łabędzi czarnodziobych mają całkowicie różne ubarwienia.

U ssaków dymorfizm sezonowy jest mniej powszechny, ale nadal można go zaobserwować u niektórych gatunków. Na przykład u wilka arktycznego samce i samice mają różne ubarwienia sierści w zależności od pory roku - samce są jaśniejsze latem, a ciemniejsze zimą. Dymorfizm sezonowy może też obejmować inne cechy fizyczne, takie jak rozmiar ciała lub długość nóg. Na przykład u bobra amerykańskiego samce są większe niż samice i mają dłuższe uszy i ogony.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dymorfizm sezonowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dzik, dzik (Sus scrofa L.)

ssak z rodziny świniowatych. Długość ciała do 155 cm, wysokość barku do 120 cm, ciężar do 300 kg lub nawet więcej. Ubarwienie dz. wykazuje dużą zmienność w zależności od wieku i (...)

derkanie

głos wydawany przez derkacza.

defilator

o zwierzęciu przesuwającym się równolegle przed linią myśliwych.

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

dopasowanie broni

dostosowanie kolby, jej długości, grubości i awantażu oraz ciężaru i kalibru broni do budowy anatomicznej myśliwego.

drozdowate, drozdowate (Turdide)

rodzina z rzędu wróblowatych. Do drozdowatych należą dwa gatunki łowne: kwiczoł i paszkot.

dźwięk główny

inaczej korkowanie.

dwururka

zob. dubeltówka.

dziwer

falisty wzór na stali damasceńskiej. Dziwerem nazywano niekiedy stal damasceńską.

Diana

rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.