Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dwojak

dwojak

inaczej nadlufka.

Dwojak, inaczej nadlufka, to rodzaj broni myśliwskiej charakteryzujący się dwiema lufami ułożonymi pionowo. Ten typ broni może być wykonany jako karabin śrutowy, kulowy (znany również jako ekspres bok) lub kombinowany, znany także jako kniejówka. Dwojak jest popularny w europie, gdzie często wykorzystywany jest do polowań na ptaki oraz inne małe zwierzęta. Dzięki swojej konstrukcji dwulufowej, broń ta jest skuteczna zarówno na krótkie dystanse jak i podczas strzelania do celów znajdujących się na dużej odległości. Dwojak jest dostępny w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co pozwala na dopasowanie go do indywidualnych potrzeb każdego myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dwojak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dołowanie

umieszczanie strzałów poniżej miejsca celowania

dwudziestak

jeleń byk noszący wieniec, mający po dziesięć odnóg na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, (...)

deptanie

u ptaków akt płciowy.

dwururka

zob. dubeltówka.

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

daj

1) do pullera: sygnał, aby podał rzutek;
2) do psa: hasło, aby oddał aport.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)