Definicja hasła: dwudziestka
- dwudziestka
śrutowa broń myśliwska kalibru 20mm.
Dwudziestka to śrutowa broń myśliwska o kalibrze 20 mm, powszechnie używana do polowań na dzikie zwierzęta. Z uwagi na swoją moc, precyzję oraz uniwersalność, jest jedną z najpopularniejszych broni tego typu wśród myśliwych. Charakteryzuje się długością lufy około 50 cm i wagą około 4 kg, jest wykonana ze stali i wyposażona w regulowany celownik optyczny. Broń ta ma prosty magazynek na amunicję, co ułatwia szybką wymianę nabojów. Może być wykorzystywana zarówno do strzelania z ramienia, jak i z pozycji leżącej. Dzięki swojej trwałości nie wymaga częstych napraw czy konieczności wymiany części, co sprawia, że cieszy się uznaniem wśród myśliwych jako narzędzie łowieckie długoterminowego użytku. Dodatkowo jej popularność wynika również z łatwo dostępnej i stosunkowo taniej amunicji.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dwudziestka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę D
- do puli
(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)
- Darne
francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)
- dymorfizm sezonowy
zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.
- Diana
rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.
- dryling
zob. trójlufka
- dzwoneczek
w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.
- dymorfizm płciowy
zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.
- dziwerówka
strzelba myśliwska o lufach wykonanych ze stali damasceńskiej.
- długodzioba
popularna wśród myśliwych nazwa słonki.
- doławiać
o psach gończych: gonić zwierzynę po tropie.