Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Diana

Diana

rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.

Diana to rzymska bogini łowów, utożsamiana z grecką Artemidą. Jest czczona jako patronka myśliwych, łowców i wszystkich, którzy zajmują się polowaniem. W mitologii rzymskiej Diana jest córką Jowisza i Latony oraz siostrą Apollina. Uważana jest za bardzo silną i mocną boginię, która ma władzę nad lasami oraz wszystkimi stworzeniami w nich żyjącymi.

Diana jest czczona nie tylko jako bogini łowów, ale także jako patronka kobiet. Wierzono, że jej moc chroni kobiety przed szkodliwymi skutkami ciąży i porodu, a także może pomóc kobietom w trudnych sytuacjach lub gdy potrzebują pomocy. Ponadto Diana była czczona także jako bogini nocy i ciemności, chroniąc ludzi przed złymi duchami oraz demonami oraz pomagając im odnaleźć drogę do domu po zmroku. Wierzono również, że Diana może ochronić ludzi przed chorobami i nieszczęściami.

Bogini Diana była również utożsamiana z dzikością oraz dziewictwem, co sprawiało, że była znana z posiadania niezwykłych zdolności łowieckich oraz bycia niezależną i wolną od więzi małżeńskich. Jej kult był powszechny w starożytnym Rzymie, a święta ku jej czci obchodzono podczas różnych festiwali poświęconych naturze i dzikiej faunie. Diana była też związana z etosem młodości oraz opieki nad zwierzętami dzikimi.

Podsumowując, Diana jest rzymską boginią łowów utożsamianą z grecką Artemidą, czczoną jako patronka myśliwych, kobiet oraz osób potrzebujących ochrony przed niebezpieczeństwami natury i życia codziennego. Jej kult był ważnym elementem mitologii rzymskiej oraz życia społecznego starożytnego Rzymu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Diana w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

drążek

kawałek drewna zaopatrzony na końcach w duże obroże, służący do spinania pary psów myśliwskich.

dwojak

inaczej nadlufka.

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)

dzwonić strychulcem

o psie myśliwskim, machać ogonem

dubeltówka

śrutowa broń myśliwska o dwóch lufach ułożonych poziomo obok siebie.

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)

duszehubka

bardzo wąskie czółno używane do polowań na kaczki.

daszek, daszek, posyp

paśnik dla kuropatw lub bażantów: daszek wsparty na słupkach, pod który sypie się ziarno . zimą.

dopasowanie broni

dostosowanie kolby, jej długości, grubości i awantażu oraz ciężaru i kalibru broni do budowy anatomicznej myśliwego.

drapieżnik mały

gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.