Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Diana

Diana

rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.

Diana to rzymska bogini łowów, utożsamiana z grecką Artemidą. Jest czczona jako patronka myśliwych, łowców i wszystkich, którzy zajmują się polowaniem. W mitologii rzymskiej Diana jest córką Jowisza i Latony oraz siostrą Apollina. Uważana jest za bardzo silną i mocną boginię, która ma władzę nad lasami oraz wszystkimi stworzeniami w nich żyjącymi.

Diana jest czczona nie tylko jako bogini łowów, ale także jako patronka kobiet. Wierzono, że jej moc chroni kobiety przed szkodliwymi skutkami ciąży i porodu, a także może pomóc kobietom w trudnych sytuacjach lub gdy potrzebują pomocy. Ponadto Diana była czczona także jako bogini nocy i ciemności, chroniąc ludzi przed złymi duchami oraz demonami oraz pomagając im odnaleźć drogę do domu po zmroku. Wierzono również, że Diana może ochronić ludzi przed chorobami i nieszczęściami.

Bogini Diana była również utożsamiana z dzikością oraz dziewictwem, co sprawiało, że była znana z posiadania niezwykłych zdolności łowieckich oraz bycia niezależną i wolną od więzi małżeńskich. Jej kult był powszechny w starożytnym Rzymie, a święta ku jej czci obchodzono podczas różnych festiwali poświęconych naturze i dzikiej faunie. Diana była też związana z etosem młodości oraz opieki nad zwierzętami dzikimi.

Podsumowując, Diana jest rzymską boginią łowów utożsamianą z grecką Artemidą, czczoną jako patronka myśliwych, kobiet oraz osób potrzebujących ochrony przed niebezpieczeństwami natury i życia codziennego. Jej kult był ważnym elementem mitologii rzymskiej oraz życia społecznego starożytnego Rzymu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Diana w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dwururka

zob. dubeltówka.

dźwięk główny

inaczej korkowanie.

dwustronnie koronny

jeleń byk noszący wieniec, którego obie tyki zakończone są koronami.

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.

daniel, daniel (Dama dama L.)

gatunek z rodzimy jeleniowatych. Długość ciała 1,30-1,60 m., wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka do 80 kg, łani do 50 kg. Suknia latem jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą (...)

dubeltówka

śrutowa broń myśliwska o dwóch lufach ułożonych poziomo obok siebie.

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

dominacja społeczna

socjalna hierarchia panowania i zależności wśród zwierząt.

drapieżnik

zwierzę żywiące się mięsem zabijanych przez siebie innych zwierząt.

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.