Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Diana

Diana

rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.

Diana to rzymska bogini łowów, utożsamiana z grecką Artemidą. Jest czczona jako patronka myśliwych, łowców i wszystkich, którzy zajmują się polowaniem. W mitologii rzymskiej Diana jest córką Jowisza i Latony oraz siostrą Apollina. Uważana jest za bardzo silną i mocną boginię, która ma władzę nad lasami oraz wszystkimi stworzeniami w nich żyjącymi.

Diana jest czczona nie tylko jako bogini łowów, ale także jako patronka kobiet. Wierzono, że jej moc chroni kobiety przed szkodliwymi skutkami ciąży i porodu, a także może pomóc kobietom w trudnych sytuacjach lub gdy potrzebują pomocy. Ponadto Diana była czczona także jako bogini nocy i ciemności, chroniąc ludzi przed złymi duchami oraz demonami oraz pomagając im odnaleźć drogę do domu po zmroku. Wierzono również, że Diana może ochronić ludzi przed chorobami i nieszczęściami.

Bogini Diana była również utożsamiana z dzikością oraz dziewictwem, co sprawiało, że była znana z posiadania niezwykłych zdolności łowieckich oraz bycia niezależną i wolną od więzi małżeńskich. Jej kult był powszechny w starożytnym Rzymie, a święta ku jej czci obchodzono podczas różnych festiwali poświęconych naturze i dzikiej faunie. Diana była też związana z etosem młodości oraz opieki nad zwierzętami dzikimi.

Podsumowując, Diana jest rzymską boginią łowów utożsamianą z grecką Artemidą, czczoną jako patronka myśliwych, kobiet oraz osób potrzebujących ochrony przed niebezpieczeństwami natury i życia codziennego. Jej kult był ważnym elementem mitologii rzymskiej oraz życia społecznego starożytnego Rzymu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Diana w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.

drop, drop (Otis tarda L.)

ptak z rzędu żurawiowatych. Długość ciała 96-102 cm, ciężar 7,4-16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe. Grzbiet, połowa skrzydeł oraz środek ogona są (...)

dyndować

o wilku, lisie, borsuku i jenocie: biec truchtem.

dosiedzieć

o ptactwie nie uciekającym, które pozwoliło myśliwemu zbliżyć się do niego na odległość strzału.

dziesiątak

jeleń byk noszący wieniec o pięciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

drozd paszkot

inaczej paszkot.

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.

drapieżnik mały

gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.

dominus castorum

inaczej pan bobrowy.