Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Diana

Diana

rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.

Diana to rzymska bogini łowów, utożsamiana z grecką Artemidą. Jest czczona jako patronka myśliwych, łowców i wszystkich, którzy zajmują się polowaniem. W mitologii rzymskiej Diana jest córką Jowisza i Latony oraz siostrą Apollina. Uważana jest za bardzo silną i mocną boginię, która ma władzę nad lasami oraz wszystkimi stworzeniami w nich żyjącymi.

Diana jest czczona nie tylko jako bogini łowów, ale także jako patronka kobiet. Wierzono, że jej moc chroni kobiety przed szkodliwymi skutkami ciąży i porodu, a także może pomóc kobietom w trudnych sytuacjach lub gdy potrzebują pomocy. Ponadto Diana była czczona także jako bogini nocy i ciemności, chroniąc ludzi przed złymi duchami oraz demonami oraz pomagając im odnaleźć drogę do domu po zmroku. Wierzono również, że Diana może ochronić ludzi przed chorobami i nieszczęściami.

Bogini Diana była również utożsamiana z dzikością oraz dziewictwem, co sprawiało, że była znana z posiadania niezwykłych zdolności łowieckich oraz bycia niezależną i wolną od więzi małżeńskich. Jej kult był powszechny w starożytnym Rzymie, a święta ku jej czci obchodzono podczas różnych festiwali poświęconych naturze i dzikiej faunie. Diana była też związana z etosem młodości oraz opieki nad zwierzętami dzikimi.

Podsumowując, Diana jest rzymską boginią łowów utożsamianą z grecką Artemidą, czczoną jako patronka myśliwych, kobiet oraz osób potrzebujących ochrony przed niebezpieczeństwami natury i życia codziennego. Jej kult był ważnym elementem mitologii rzymskiej oraz życia społecznego starożytnego Rzymu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Diana w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dwudziestak

jeleń byk noszący wieniec, mający po dziesięć odnóg na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

Diana

rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.

dołowanie

umieszczanie strzałów poniżej miejsca celowania

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

doprowadzać

o psie myśliwskim: doprowadzać myśliwego do zwierzyny lub do postrzałka.

drop, drop (Otis tarda L.)

ptak z rzędu żurawiowatych. Długość ciała 96-102 cm, ciężar 7,4-16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe. Grzbiet, połowa skrzydeł oraz środek ogona są (...)

dwunastka

śrutowa broń myśliwska kalibru 12mm.

dryling

zob. trójlufka

dominacja społeczna

socjalna hierarchia panowania i zależności wśród zwierząt.

degeneracja osobnicza

degeneracja spowodowana przez czynniki środowiskowe (niedziedziczna).