Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Diana

Diana

rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.

Diana to rzymska bogini łowów, utożsamiana z grecką Artemidą. Jest czczona jako patronka myśliwych, łowców i wszystkich, którzy zajmują się polowaniem. W mitologii rzymskiej Diana jest córką Jowisza i Latony oraz siostrą Apollina. Uważana jest za bardzo silną i mocną boginię, która ma władzę nad lasami oraz wszystkimi stworzeniami w nich żyjącymi.

Diana jest czczona nie tylko jako bogini łowów, ale także jako patronka kobiet. Wierzono, że jej moc chroni kobiety przed szkodliwymi skutkami ciąży i porodu, a także może pomóc kobietom w trudnych sytuacjach lub gdy potrzebują pomocy. Ponadto Diana była czczona także jako bogini nocy i ciemności, chroniąc ludzi przed złymi duchami oraz demonami oraz pomagając im odnaleźć drogę do domu po zmroku. Wierzono również, że Diana może ochronić ludzi przed chorobami i nieszczęściami.

Bogini Diana była również utożsamiana z dzikością oraz dziewictwem, co sprawiało, że była znana z posiadania niezwykłych zdolności łowieckich oraz bycia niezależną i wolną od więzi małżeńskich. Jej kult był powszechny w starożytnym Rzymie, a święta ku jej czci obchodzono podczas różnych festiwali poświęconych naturze i dzikiej faunie. Diana była też związana z etosem młodości oraz opieki nad zwierzętami dzikimi.

Podsumowując, Diana jest rzymską boginią łowów utożsamianą z grecką Artemidą, czczoną jako patronka myśliwych, kobiet oraz osób potrzebujących ochrony przed niebezpieczeństwami natury i życia codziennego. Jej kult był ważnym elementem mitologii rzymskiej oraz życia społecznego starożytnego Rzymu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Diana w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

doławiać

o psach gończych: gonić zwierzynę po tropie.

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).

dominacja społeczna

socjalna hierarchia panowania i zależności wśród zwierząt.

dzik, dzik (Sus scrofa L.)

ssak z rodziny świniowatych. Długość ciała do 155 cm, wysokość barku do 120 cm, ciężar do 300 kg lub nawet więcej. Ubarwienie dz. wykazuje dużą zmienność w zależności od wieku i (...)

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

dryling

zob. trójlufka

dojść

1) o zwierzynie: ujść po strzale, a następnie paść;
2) postrzałka: odszukać, a następnie dostrzelić postrzeloną zwierzynę.

dwunastka

śrutowa broń myśliwska kalibru 12mm.

dziwer

falisty wzór na stali damasceńskiej. Dziwerem nazywano niekiedy stal damasceńską.

dołować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije poniżej celu.