Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oszczepnik

oszczepnik

dawniej myśliwy polujący z oszczepem.

Oszczepnik, dawniej myśliwy polujący z oszczepem, stanowił niegdyś ważną postać w społeczeństwach łowieckich. Zadaniem oszczepnika było rzucanie oszczepem w kierunku zwierzęcia, które chciał upolować. Oszczep był długim przedmiotem wykonanym z drewna, kości lub metalu, z ostrzem umieszczonym na jego końcu. Stanowił jeden z najstarszych narzędzi polowania i uważany był za skuteczne narzędzie łowieckie.

Oszczepnik musiał posiadać doskonałe umiejętności rzucania oraz celowania, co sprawiało, że był ceniony w społecznościach łowieckich. Jego siła i wytrzymałość były niezbędne do precyzyjnego rzucania oszczepem na znaczną odległość. Dzięki tym umiejętnościom oszczepnik mógł efektywnie polować na dzikie zwierzęta i zapewniać żywność dla swojej społeczności.

Oszczepnicy cieszyli się szacunkiem ze względu na swoje umiejętności oraz odwagę, która była wymagana podczas polowań. W społeczeństwach łowieckich stanowili symbol siły oraz zdolności do pokonywania trudności.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oszczepnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

odbita

sztuka odpędzana od stada.

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

oczyć

o zwierzynie: rozglądać się uważnie.

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

otrąbić

ogłosić trąbieniem koniec polowania.

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.

obsada łowiska

pogłowie zwierzyny stanowiącej przedmiot gospodarki hodowlanej w łowisku.

omyk

ogon zająca.