Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oszczepnik

oszczepnik

dawniej myśliwy polujący z oszczepem.

Oszczepnik, dawniej myśliwy polujący z oszczepem, stanowił niegdyś ważną postać w społeczeństwach łowieckich. Zadaniem oszczepnika było rzucanie oszczepem w kierunku zwierzęcia, które chciał upolować. Oszczep był długim przedmiotem wykonanym z drewna, kości lub metalu, z ostrzem umieszczonym na jego końcu. Stanowił jeden z najstarszych narzędzi polowania i uważany był za skuteczne narzędzie łowieckie.

Oszczepnik musiał posiadać doskonałe umiejętności rzucania oraz celowania, co sprawiało, że był ceniony w społecznościach łowieckich. Jego siła i wytrzymałość były niezbędne do precyzyjnego rzucania oszczepem na znaczną odległość. Dzięki tym umiejętnościom oszczepnik mógł efektywnie polować na dzikie zwierzęta i zapewniać żywność dla swojej społeczności.

Oszczepnicy cieszyli się szacunkiem ze względu na swoje umiejętności oraz odwagę, która była wymagana podczas polowań. W społeczeństwach łowieckich stanowili symbol siły oraz zdolności do pokonywania trudności.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oszczepnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

otrąbić

ogłosić trąbieniem koniec polowania.

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

ósmak

jeleń byk noszący wieniec o czterech odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

okres godowy

inaczej gody.

odprawa

nagroda dla psów gończych w postaci patrochów upolowanej przy ich pomocy zwierzyny.

oczniak

pierwsza (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.

okocić się

o samicach rysia, żbika, sarny, kozicy, muflona, zająca i królika: urodzić potomstwo.