Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oszczepnik

oszczepnik

dawniej myśliwy polujący z oszczepem.

Oszczepnik to dawny myśliwy, który polował z oszczepem. Oszczep był jednym z najstarszych narzędzi używanych do polowania. Był to długi, cienki przedmiot wykonany z drewna lub kości, który miał na końcu ostrze wykonane z metalu lub kamienia. Oszczep był używany do rzucania na ofiarę i był jednym z najbardziej skutecznych narzędzi polowania.

Oszczepnik był bardzo szanowanym członkiem społeczeństwa łowieckiego. Był on odpowiedzialny za wykonywanie trudnych i precyzyjnych rzutów oszczepem, aby trafić w cel. Oszczepnik musiał mieć doskonałe umiejętności celowania i rzucania, aby móc skutecznie polować. Musiał także mieć dużo siły i wytrzymałości, aby móc rzucić oszczepem na odległość.

Oszczepnicy byli bardzo cenieni w społeczeństwach łowieckich, ponieważ ich umiejętności pozwalały im skutecznie polować na dzikie zwierzęta. Oszczepnicy często byli też uważani za symbol siły i odwagi, ponieważ musieli stawić czoła niebezpieczeństwu podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oszczepnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

oblany

o ptakach, głównie o słonce, dubelcie i kszyku: tłusty.

objazd

polowanie polegające na objeżdżaniu znajdującej się na polu zwierzyny (np. lisa) w celu zbliżenia się na odległość strzału.

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)

oddać, oddać (strzał)

strzelić.

okres godowy

inaczej gody.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

ochrona zwierzyny

jeden z głównych działów gospodarki łowieckiej obejmujący całokształt zabiegów, mających na celu utrzymanie zwierzyny w łowiskach na stałym, optymalnym pod względem biologicznym i (...)

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

odbezpieczyć

o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.