Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: osmużać

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

Osmużanie to proces, który polega na ściąganiu skóry z zająca lub królika. Jest to czynność wykonywana przez myśliwych, aby uzyskać skórę zwierzęcia, która może być wykorzystana do produkcji odzieży lub innych celów. Osmużanie jest czasochłonne i wymaga precyzji, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Aby osmużyć zwierzę, należy najpierw je upolować. Następnie trzeba usunąć wszystkie narządy wewnętrzne i wyczyścić skórę. Po tym należy odciąć skórę od ciała zwierzęcia, a następnie usunąć tłuszcz i błonki. Następnie trzeba dokładnie oczyścić skórę i usunąć wszelkie pozostałości mięsa.

Na koniec skóra musi być starannie wyprawiona, aby zapobiec jej gniciu. W tym celu można używać soli lub specjalnych preparatów do wyprawiania skóry. Po wyprawieniu skóra jest gotowa do dalszej obróbki lub przechowywania. Osmużanie jest ważną czynnością dla myśliwych, ponieważ pozwala im na uzyskanie skóry zwierzęcia, która może być wykorzystana do produkcji odzieży lub innych celów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj osmużać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.

obciąć

1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.

obława

w dawnej Polsce duża (nawet ponad 1000) liczba naganiaczy podczas polowań.

owca

samica muflona.

odbita

sztuka odpędzana od stada.

osiadła

zwierzyna, która nie zmienia swojej ostoi,

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)