Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: osmużać

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

Osmylenie to proces ręcznego ściągania skóry zająca lub królika, mający na celu jej przygotowanie do dalszej obróbki oraz wykorzystania. Jest to czynność wykonywana przez myśliwych jako element polowania, mająca na celu pozyskanie skóry zwierzęcia, która może być wykorzystana do produkcji odzieży lub innych celów. Proces osmylenia jest czasochłonny i wymaga dokładności oraz doświadczenia w pracy z materiałem skórnym.

Aby przystąpić do osmylenia, konieczne jest najpierw upolowanie zwierzęcia. Następnie należy usunąć wszystkie narządy wewnętrzne i dokładnie oczyścić skórę zwierzęcia. Kolejnym krokiem jest odcięcie skóry od ciała zwierzęcia oraz usunięcie tłuszczu i błonek. Ważne jest również dokładne oczyszczenie skóry ze wszelkich pozostałości mięsa, co zapobiegać będzie gnicie materiału. Po tych etapach skóra musi zostać starannie wyprawiona, co można osiągnąć poprzez stosowanie soli lub specjalnych preparatów do wyprawiania skóry. Dopiero po tym procesie skóra stanie się gotowa do dalszej obróbki lub przechowywania.

Osmylenie odgrywa istotną rolę w praktyce myśliwskiej, umożliwiając pozyskanie naturalnej skóry zwierzęcej, która ma szerokie zastosowanie w produkcji odzieży oraz innych wyrobów rzemieślniczych. Proces ten wymaga precyzji, delikatności oraz znajomości specyfiki pracy z materialami skórzanymi, a jego efektem jest surowiec gotowy do dalszej obróbki rzemieślniczej czy przemysłowej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj osmużać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

Okręgowa Rada Łowiecka
(...)

ósmak

jeleń byk noszący wieniec o czterech odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

obwód łowiecki

obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej (przeważnie około 5000 ha) wydzielony jako jednostka administracyjna. Obszary łowieckie dzielimy na: polne, polno-leśne, (...)

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)

odbezpieczyć

o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

osada

inaczej łoże.

ostroga

1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.