Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: osmużać

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

Osmylenie to proces ręcznego ściągania skóry zająca lub królika, mający na celu jej przygotowanie do dalszej obróbki oraz wykorzystania. Jest to czynność wykonywana przez myśliwych jako element polowania, mająca na celu pozyskanie skóry zwierzęcia, która może być wykorzystana do produkcji odzieży lub innych celów. Proces osmylenia jest czasochłonny i wymaga dokładności oraz doświadczenia w pracy z materiałem skórnym.

Aby przystąpić do osmylenia, konieczne jest najpierw upolowanie zwierzęcia. Następnie należy usunąć wszystkie narządy wewnętrzne i dokładnie oczyścić skórę zwierzęcia. Kolejnym krokiem jest odcięcie skóry od ciała zwierzęcia oraz usunięcie tłuszczu i błonek. Ważne jest również dokładne oczyszczenie skóry ze wszelkich pozostałości mięsa, co zapobiegać będzie gnicie materiału. Po tych etapach skóra musi zostać starannie wyprawiona, co można osiągnąć poprzez stosowanie soli lub specjalnych preparatów do wyprawiania skóry. Dopiero po tym procesie skóra stanie się gotowa do dalszej obróbki lub przechowywania.

Osmylenie odgrywa istotną rolę w praktyce myśliwskiej, umożliwiając pozyskanie naturalnej skóry zwierzęcej, która ma szerokie zastosowanie w produkcji odzieży oraz innych wyrobów rzemieślniczych. Proces ten wymaga precyzji, delikatności oraz znajomości specyfiki pracy z materialami skórzanymi, a jego efektem jest surowiec gotowy do dalszej obróbki rzemieślniczej czy przemysłowej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj osmużać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

osiadły

o zwierzynie, która nie zmienia swojej ostoi.

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.