Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: osmużać

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

Osmużanie to proces, który polega na ściąganiu skóry z zająca lub królika. Jest to czynność wykonywana przez myśliwych, aby uzyskać skórę zwierzęcia, która może być wykorzystana do produkcji odzieży lub innych celów. Osmużanie jest czasochłonne i wymaga precyzji, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Aby osmużyć zwierzę, należy najpierw je upolować. Następnie trzeba usunąć wszystkie narządy wewnętrzne i wyczyścić skórę. Po tym należy odciąć skórę od ciała zwierzęcia, a następnie usunąć tłuszcz i błonki. Następnie trzeba dokładnie oczyścić skórę i usunąć wszelkie pozostałości mięsa.

Na koniec skóra musi być starannie wyprawiona, aby zapobiec jej gniciu. W tym celu można używać soli lub specjalnych preparatów do wyprawiania skóry. Po wyprawieniu skóra jest gotowa do dalszej obróbki lub przechowywania. Osmużanie jest ważną czynnością dla myśliwych, ponieważ pozwala im na uzyskanie skóry zwierzęcia, która może być wykorzystana do produkcji odzieży lub innych celów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj osmużać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.

obławnik

uczestnik obławy.

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

opalone

o brązowym zabarwieniu oręża dzika lub haków jelenia.

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

odzew

odezwanie się na trąbce myśliwskiej w odpowiedzi na sygnał.

oczniak

pierwsza (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

okręg łowiecki

jednostka administracyjna Polskiego Związku Łowieckiego.