Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obkładanie

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

Obkładanie to technika polowania wykorzystująca psa myśliwskiego do przeszukiwania pola w celu znalezienia, wystawienia lub wypłoszenia ptactwa. Pies jest wyszkolony do szukania zwierzyny i reagowania na jej ruchy. W przypadku znalezienia ptactwa, pies może je wystawić lub wypłoszyć, umożliwiając myśliwym oddanie strzału.

Ta metoda polowania jest szczególnie skuteczna w przypadku ptaków, które są bardzo ruchliwe i trudne do namierzenia. Pies musi być nauczony, jak przemieszczać się po polu i reagować na zachowanie zwierzyny, co wymaga odpowiedniego wyszkolenia i doświadczenia.

Wyszkolony pies myśliwski jest kluczowym elementem obkładania, ponieważ jego umiejętności wpływają na skuteczność tej techniki łowieckiej. Dlatego też pies musi być odpowiednio ubrany, aby mógł swobodnie i sprawnie poruszać się po polu. Odpowiednia odzież i obuwie pozwalają mu uniknąć uszkodzeń i zapewniają wygodę podczas przeszukiwania terenu łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obkładanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ósmak

jeleń byk noszący wieniec o czterech odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

osadzanie zwierzyny

zatrzymywanie w miejscu zwierzyny przez psa do czasu przyjścia myśliwego.

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

odstrzał łowny

pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).

otok

długi rzemień służący do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka.