Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obkładanie

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

Obkładanie to technika polowania wykorzystująca psa myśliwskiego do przeszukiwania pola w celu znalezienia, wystawienia lub wypłoszenia ptactwa. Pies jest wyszkolony do szukania zwierzyny i reagowania na jej ruchy. W przypadku znalezienia ptactwa, pies może je wystawić lub wypłoszyć, umożliwiając myśliwym oddanie strzału.

Ta metoda polowania jest szczególnie skuteczna w przypadku ptaków, które są bardzo ruchliwe i trudne do namierzenia. Pies musi być nauczony, jak przemieszczać się po polu i reagować na zachowanie zwierzyny, co wymaga odpowiedniego wyszkolenia i doświadczenia.

Wyszkolony pies myśliwski jest kluczowym elementem obkładania, ponieważ jego umiejętności wpływają na skuteczność tej techniki łowieckiej. Dlatego też pies musi być odpowiednio ubrany, aby mógł swobodnie i sprawnie poruszać się po polu. Odpowiednia odzież i obuwie pozwalają mu uniknąć uszkodzeń i zapewniają wygodę podczas przeszukiwania terenu łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obkładanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

okręg łowiecki

jednostka administracyjna Polskiego Związku Łowieckiego.

odstrzał selekcyjny

usuwanie z łowiska za pomocą odstrzału niepożądanych z punktu widzenia hodowli osobników zwierzyny płowej (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego oraz (...)

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

ochrona zwierzyny

jeden z głównych działów gospodarki łowieckiej obejmujący całokształt zabiegów, mających na celu utrzymanie zwierzyny w łowiskach na stałym, optymalnym pod względem biologicznym i (...)

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.