Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: osiadła

osiadła

zwierzyna, która nie zmienia swojej ostoi,

Osiadła zwierzyna to termin używany w łowiectwie, który odnosi się do gatunków zwierząt, które nie zmieniają swojej ostoi. Oznacza to, że wybierają one jedno miejsce i tam pozostają przez dłuższy czas. Są to zazwyczaj obszary zapewniające dostęp do pożywienia, schronienia i innych niezbędnych zasobów. Zwierzęta osiadłe czują się w tych miejscach bezpiecznie i mogą żyć w spokoju, co pozwala im utrzymać stały punkt egzystencji.

Dla środowiska naturalnego obecność osiadłej zwierzyny odgrywa istotną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej. Te gatunki mogą pełnić funkcję źródła pożywienia dla innych zwierząt, przyczyniając się do utrzymania równowagi pokarmowej między różnymi gatunkami.

Dla myśliwych obecność osiadłej zwierzyny jest istotna z punktu widzenia polowań, ponieważ mają oni możliwość łatwiejszego namierzenia i polowania na te gatunki. Jednak myśliwi muszą działać odpowiedzialnie, respektując zasady ochrony przyrody oraz dbając o zachowanie odpowiedniej populacji osiadłych zwierząt. W tym kontekście ważne jest zapewnienie trwałego i zrównoważonego zarządzania populacjami gatunków osiadłych.

Warto zauważyć, że osiadła zwierzyna stanowi istotny element ekosystemu, a jej obecność wpływa na dynamikę życia dzikiej przyrody oraz na interakcje międzygatunkowe. Dlatego też monitorowanie populacji tego typu zwierząt oraz ich środowiska naturalnego jest istotne dla zachowania różnorodności biologicznej oraz utrzymania zdrowego ekosystemu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj osiadła w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.

odkapturzyć

zdjąć kaptur z głowy ptaka łowczego.

obsada łowiska

pogłowie zwierzyny stanowiącej przedmiot gospodarki hodowlanej w łowisku.

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

owca

samica muflona.

oblany

o ptakach, głównie o słonce, dubelcie i kszyku: tłusty.

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

obława

w dawnej Polsce duża (nawet ponad 1000) liczba naganiaczy podczas polowań.

odłownia

inaczej łownia.

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).