Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: osiadła

osiadła

zwierzyna, która nie zmienia swojej ostoi,

Osiadła zwierzyna to taka, która nie zmienia swojej ostoi. Oznacza to, że zwierzęta te wybierają jedno miejsce i tam pozostają przez dłuższy czas. Zazwyczaj są to miejsca, w których zwierzęta mają dostęp do pożywienia, schronienia i innych potrzebnych im rzeczy. Zazwyczaj są to miejsca, w których zwierzęta czują się bezpieczne i mogą żyć w spokoju.

Osiadłe zwierzęta są bardzo ważne dla środowiska naturalnego. Ich obecność może pomóc w utrzymaniu równowagi ekologicznej w okolicy. Mogą one również stanowić źródło pożywienia dla innych gatunków zwierząt, co może pomóc w utrzymaniu równowagi pokarmowej między gatunkami.

Dla myśliwych osiadła zwierzyna jest bardzo ważna, ponieważ oznacza to, że mogą one łatwo odnaleźć i polować na te gatunki. Jest to ważne dla utrzymania populacji tych gatunków na odpowiednim poziomie. Myśliwi muszą jednak pamiętać o tym, aby polować odpowiedzialnie i nie niszczyć ostoi tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj osiadła w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

osiemnastak

jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).

ostęp

część lasu z ostoją zwierzyny (na ogół trudno dostępna).

odstrzał łowny

pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.

ostry

inaczej cięty.

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

oczyć

o zwierzynie: rozglądać się uważnie.

odprawa

nagroda dla psów gończych w postaci patrochów upolowanej przy ich pomocy zwierzyny.

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.