Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odznaczenia łowieckie

odznaczenia łowieckie

nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).

Odznaczenia łowieckie są to specjalne wyróżnienia nadawane myśliwym oraz innym osobom zasłużonym dla łowiectwa, w uznaniu ich wkładu i osiągnięć w dziedzinie polowania i ochrony przyrody. Istnieje kilka rodzajów odznaczeń łowieckich, z których najważniejsze to medale brązowy, srebrny i złoty. Medale te są przyznawane myśliwym za osiągnięcia w polowaniach, pielęgnowanie zwierzyny oraz zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego.

Najwyższym odznaczeniem łowieckim jest „Złom”, które jest symbolem najwyższego uznania dla osiągnięć myśliwych w Polskim Związku Łowieckim. Nadawane jest ono wyłącznie za wyjątkowe osiągnięcia myśliwskie oraz zaangażowanie w promocję idei ochrony przyrody i gospodarki łowieckiej. Otrzymanie „Złomu” jest zaszczytem i dowodem uznania dla pasji, wiedzy oraz wysiłku włożonego przez myśliwego w rozwój łowiectwa.

Ponadto istnieje również Medal za Zasługi dla Łowiectwa, który może być nadany zarówno myśliwym, jak i niemyśliwym osobom. Ten medal jest przyznawany za wybitne zasługi w rozwoju polowania, ochronie dzikiej fauny i flory, a także wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Odznaczenia łowieckie stanowią ważne elementy wyróżniania oraz motywowania osób działających na rzecz ochrony przyrody i uprawiania polowań z poszanowaniem zasad etycznych i zrównoważonej gospodarki łowieckiej. Otrzymanie takiego wyróżnienia wpływa pozytywnie na prestiż danego myśliwego lub działacza społecznego związanych z szeroko pojętą problematyką łowiecką oraz propaguje odpowiedzialne podejście do kultywowania tradycji polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odznaczenia łowieckie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ostry

inaczej cięty.

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.

osiadła

zwierzyna, która nie zmienia swojej ostoi,

ochrona zwierzyny

jeden z głównych działów gospodarki łowieckiej obejmujący całokształt zabiegów, mających na celu utrzymanie zwierzyny w łowiskach na stałym, optymalnym pod względem biologicznym i (...)

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

oblatywać

ćwiczyć ptaka łowczego w swobodnym lataniu.

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.

obierz myśliwska

staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego.

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)