Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Okręgowa Rada Łowiecka

Okręgowa Rada Łowiecka

w strukturach organizacyjnych Polskiego Związku Łowieckiego najwyższa władza łowiecka na szczeblu okręgu w okresie między okręgowymi zjazdami delegatów Polskiego Związku Łowieckiego.

Okręgowa Rada Łowiecka (ORŁ) jest najwyższą władzą łowiecką na szczeblu okręgu w strukturach organizacyjnych Polskiego Związku Łowieckiego. ORŁ pełni swoje funkcje w okresie między okręgowymi zjazdami delegatów Polskiego Związku Łowieckiego, co oznacza, że ma istotny wpływ na kształtowanie i realizację polityki łowieckiej na danym obszarze. Członkowie ORŁ reprezentują różne koła łowieckie oraz stowarzyszenia działające na terenie danego okręgu.

Główne zadania Okręgowej Rady Łowieckiej obejmują podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących polowania, ochrony przyrody, szkolenia myśliwych oraz innych ważnych kwestii związanych z łowiectwem. ORŁ ma również znaczący wpływ na wybór zarządu okręgu oraz delegatów na zjazdy krajowe.

Członkowie Okręgowej Rady Łowieckiej podejmują decyzje dotyczące m.in. wszelkich działań zmierzających do poprawy stanu zwierząt łownych i ich siedlisk, regulacji polowań czy też promocji etyki myśliwskiej. Ważnym aspektem działalności ORŁ jest także współpraca z lokalnymi organami administracji publicznej w zakresie ochrony przyrody i zagadnień dotyczących gospodarki leśnej.

ORŁ pełni kluczową rolę jako organ reprezentujący interesy myśliwych i propagujący zasady zrównoważonego gospodarowania populacjami zwierząt łownych oraz ochrony przyrody na poziomie okręgu. Dzięki swojej działalności, ORŁ wpływa nie tylko na rozwój łowiectwa, ale również na szeroko pojęte relacje z otoczeniem przyrodniczym i społecznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Okręgowa Rada Łowiecka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

okres godowy

inaczej gody.

odbezpieczyć

o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.

obciąć

1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).