Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odstrzał sanitarny

odstrzał sanitarny

usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można, a nawet należy, wykonać go bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Po dokonaniu odstrzału sztukę należy dostarczyć do nadleśnictwa i sporządzić protokół.

Odstrzał sanitarny to usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej, które można wykonać bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Jest to ważne, ponieważ choroba może się rozprzestrzeniać i zagrażać zdrowiu innych zwierząt. Odstrzał sanitarny jest często stosowany w przypadku chorób zakaźnych, takich jak afrykański pomór świń, który może być bardzo niebezpieczny dla ludzi i innych zwierząt.

Aby wykonać odstrzał sanitarny, należy najpierw dokładnie przeanalizować stan zdrowia sztuki. Jeśli istnieje podejrzenie choroby, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii lub specjalistą ds. łowiectwa w celu potwierdzenia diagnozy. Po potwierdzeniu diagnozy można wykonać odstrzał sanitarny. Następnie sztukę należy dostarczyć do nadleśnictwa i sporządzić protokół. Protokół powinien zawierać informacje na temat rodzaju choroby, daty odstrzału i miejsca jej wykonania oraz informacje osobowe myśliwego, który dokonał odstrzału.

Odstrzał sanitarny jest ważnym elementem ochrony łowiska przed chorobami i jest obowiązkiem każdego myśliwego. Dzięki temu można chronić inne sztuki przed rozprzestrzenianiem się choroby i utrzymać populacje dzikich zwierząt na poziomie optymalnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odstrzał sanitarny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odtrąbić

grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.

odłownia

inaczej łownia.

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.

objazd

polowanie polegające na objeżdżaniu znajdującej się na polu zwierzyny (np. lisa) w celu zbliżenia się na odległość strzału.

otrąbić

ogłosić trąbieniem koniec polowania.

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.