Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odstrzał sanitarny

odstrzał sanitarny

usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można, a nawet należy, wykonać go bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Po dokonaniu odstrzału sztukę należy dostarczyć do nadleśnictwa i sporządzić protokół.

Odstrzał sanitarny to procedura usunięcia ze stanowiska łowieckiego sztuki, która jest wyraźnie chora. Można go przeprowadzić bez względu na okres ochronny czy posiadanie ustalonego odstrzału. Jest to istotne z punktu widzenia zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych i utrzymania zdrowia populacji dzikich zwierząt oraz zapewnienia bezpieczeństwa dla ludzi. Procedura odstrzału sanitarnego jest często stosowana w sytuacjach, kiedy istnieje ryzyko przeniesienia groźnych chorób pomiędzy zwierzętami łownymi oraz na ludzi.

Przed przystąpieniem do odstrzału sanitarnego konieczne jest dokładne zbadanie stanu zdrowia sztuki. W przypadku podejrzenia choroby konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem weterynarii lub specjalistą ds. łowiectwa w celu potwierdzenia diagnozy. Po uzyskaniu potwierdzenia, można przystąpić do wykonania odstrzału sanitarnego. Następnie usuniętą sztukę należy dostarczyć do nadleśnictwa oraz sporządzić protokół.

Protokół odstrzału sanitarnego powinien zawierać szczegółowe informacje na temat rodzaju choroby, daty oraz miejsca wykonania odstrzału, a także dane osobowe myśliwego, który dokonał procedury. Odstrzał sanitarny jest istotnym środkiem chroniącym populację dzikich zwierząt przed rozprzestrzenianiem się chorób oraz stanowi obowiązek każdego myśliwego. Dzięki tej procedurze możliwe jest utrzymanie zdrowia populacji dzikich zwierząt na optymalnym poziomie oraz zapewnienie bezpieczeństwa dla innych zwierząt oraz ludzi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odstrzał sanitarny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

obciąć

1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

odbita

sztuka odpędzana od stada.

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

okres godowy

inaczej gody.

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.