Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odstrzał sanitarny

odstrzał sanitarny

usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można, a nawet należy, wykonać go bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Po dokonaniu odstrzału sztukę należy dostarczyć do nadleśnictwa i sporządzić protokół.

Odstrzał sanitarny to procedura usunięcia ze stanowiska łowieckiego sztuki, która jest wyraźnie chora. Można go przeprowadzić bez względu na okres ochronny czy posiadanie ustalonego odstrzału. Jest to istotne z punktu widzenia zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych i utrzymania zdrowia populacji dzikich zwierząt oraz zapewnienia bezpieczeństwa dla ludzi. Procedura odstrzału sanitarnego jest często stosowana w sytuacjach, kiedy istnieje ryzyko przeniesienia groźnych chorób pomiędzy zwierzętami łownymi oraz na ludzi.

Przed przystąpieniem do odstrzału sanitarnego konieczne jest dokładne zbadanie stanu zdrowia sztuki. W przypadku podejrzenia choroby konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem weterynarii lub specjalistą ds. łowiectwa w celu potwierdzenia diagnozy. Po uzyskaniu potwierdzenia, można przystąpić do wykonania odstrzału sanitarnego. Następnie usuniętą sztukę należy dostarczyć do nadleśnictwa oraz sporządzić protokół.

Protokół odstrzału sanitarnego powinien zawierać szczegółowe informacje na temat rodzaju choroby, daty oraz miejsca wykonania odstrzału, a także dane osobowe myśliwego, który dokonał procedury. Odstrzał sanitarny jest istotnym środkiem chroniącym populację dzikich zwierząt przed rozprzestrzenianiem się chorób oraz stanowi obowiązek każdego myśliwego. Dzięki tej procedurze możliwe jest utrzymanie zdrowia populacji dzikich zwierząt na optymalnym poziomie oraz zapewnienie bezpieczeństwa dla innych zwierząt oraz ludzi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odstrzał sanitarny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.

oszczepnik

dawniej myśliwy polujący z oszczepem.

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

okładać

inaczej obkładać.

ostroga

1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)