Definicja hasła: ostroga
- ostroga
1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.
Ostroga - w anatomíi kuraków wyrostek na tylnej części ich odnóży, wystający poza skorupę i służący do utrzymywania równowagi podczas chodzenia i biegania. Może występować jako stała lub ruchoma ostroga, z czego stała jest zazwyczaj twarda i sztywna, a ruchoma elastyczna i miękka. W kontekście łowieckim, ostroga jest również pierwszym sękiem łopaty daniela, wykorzystywanym do wykopywania dziur w ziemi do umieszczenia pułapek lub innych urządzeń łowieckich. Ostruga ma zwykle trzy lub cztery ostrza wykonane ze stali lub innego twardego materiału dla zapewnienia trwałości narzędzia.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ostroga w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę O
- ochrona zwierzyny
jeden z głównych działów gospodarki łowieckiej obejmujący całokształt zabiegów, mających na celu utrzymanie zwierzyny w łowiskach na stałym, optymalnym pod względem biologicznym i (...)
- ostroga
1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.
- oskrzydlić
postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.
- osiemnastak
jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).
- okręgowy łowczy
przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.
- obowiązek stanu
najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.
- organista
młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.
- odprawa
nagroda dla psów gończych w postaci patrochów upolowanej przy ich pomocy zwierzyny.
- oszczep
biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)
- okładać
inaczej obkładać.