Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ostroga

ostroga

1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.

Ostroga jest elementem anatomicznym kuraków, który znajduje się na tylnej części ich odnóży. Jest to wyrostek, który wystaje poza skorupę i służy do utrzymywania równowagi. Kuraki mają dwa rodzaje ostrogi: jedna jest stała, a druga jest ruchoma. Stała ostroga jest zazwyczaj twarda i sztywna, a ruchoma ostroga może być elastyczna i miękka. Ostrogi są ważne dla kuraków, ponieważ pomagają im utrzymać równowagę podczas chodzenia i biegania.

Ostroga jest również pierwszym sękiem łopaty daniela. Jest to narzędzie używane do wykopywania dziur w ziemi. Służy do wykopania otworu, w którym można umieścić pułapkę lub inny rodzaj urządzenia łowieckiego. Ostroga ma zazwyczaj trzy lub cztery ostrza, które służą do wykopania otworu. Ostrza mogą być wykonane ze stali lub innego twardego materiału, aby zapewnić trwałość narzędzia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ostroga w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.

oczyć

o zwierzynie: rozglądać się uważnie.

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

odstrzał sanitarny

usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można, a nawet należy, wykonać go bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Po dokonaniu odstrzału sztukę należy dostarczyć do (...)

Okręgowa Rada Łowiecka
(...)

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.

obciąć

1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.