Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ostroga

ostroga

1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.

Ostroga - w anatomíi kuraków wyrostek na tylnej części ich odnóży, wystający poza skorupę i służący do utrzymywania równowagi podczas chodzenia i biegania. Może występować jako stała lub ruchoma ostroga, z czego stała jest zazwyczaj twarda i sztywna, a ruchoma elastyczna i miękka. W kontekście łowieckim, ostroga jest również pierwszym sękiem łopaty daniela, wykorzystywanym do wykopywania dziur w ziemi do umieszczenia pułapek lub innych urządzeń łowieckich. Ostruga ma zwykle trzy lub cztery ostrza wykonane ze stali lub innego twardego materiału dla zapewnienia trwałości narzędzia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ostroga w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)

odłownia

inaczej łownia.

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

osiemnastak

jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).

oblany

o ptakach, głównie o słonce, dubelcie i kszyku: tłusty.

objazd

polowanie polegające na objeżdżaniu znajdującej się na polu zwierzyny (np. lisa) w celu zbliżenia się na odległość strzału.

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.