Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ochrona przyrody

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, parków narodowych jak również ochronie gatunkowej roślin i zwierząt. W zakres ochrony przyrody wchodzi także czuwanie nad racjonalną gospodarką zasobami przyrody. Działalność taką zapoczątkowano w drugiej połowie XIX w.

Ochrona przyrody to kompleksowa działalność mająca na celu zachowanie różnorodności biologicznej oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów naturalnych. Obejmuje ona szereg działań, takich jak tworzenie rezerwatów przyrody i parków narodowych, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt oraz nadzór nad racjonalną gospodarką zasobami przyrody. W ramach ochrony przyrody dąży się do ograniczenia lub eliminacji negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne poprzez stosowanie różnorodnych metod, takich jak edukacja społeczeństwa i regulacje prawne.

Celem ochrony przyrody jest nie tylko zachowanie bioróżnorodności, ale także minimalizacja szkodliwych skutków działalności człowieka na ekosystemy naturalne oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Ponadto, ochrona przyrody pełni istotną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej i zapewnieniu dobrego stanu środowiska naturalnego.

Działania podejmowane w ramach ochrony przyrody mają na celu nie tylko restytuowanie oraz zachowanie istniejących zasobów naturalnych, ale także zabezpieczenie ich trwałego wykorzystywania dla obecnych i przyszłych pokoleń. Odpowiedzialność za ochronę przyrody spoczywa na społeczeństwie, władzach publicznych oraz instytucjach zajmujących się kwestiami środowiskowymi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ochrona przyrody w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

otrąbić

ogłosić trąbieniem koniec polowania.

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

odzew

odezwanie się na trąbce myśliwskiej w odpowiedzi na sygnał.

oczyć

o zwierzynie: rozglądać się uważnie.

oblatywać

ćwiczyć ptaka łowczego w swobodnym lataniu.

osada

inaczej łoże.

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

otok

długi rzemień służący do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka.

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).