Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oblany

oblany

o ptakach, głównie o słonce, dubelcie i kszyku: tłusty.

Oblany to określenie stosowane w łowiectwie, które oznacza ptaka, który jest tłusty. Jest to szczególnie ważne dla myśliwych, ponieważ ptaki te są bardziej smaczne i zawierają więcej tłuszczu niż inne gatunki. Najczęściej określenie to stosuje się do trzech gatunków ptaków: słonki, dubletu i kszyka.

Słonka jest małym ptakiem o ciemnym upierzeniu i charakterystycznym dziobie. Jest to jeden z najbardziej poszukiwanych gatunków przez myśliwych, ponieważ jego mięso jest bardzo smaczne i zawiera dużo tłuszczu. Dublet jest również małym ptakiem o ciemnym upierzeniu, ale ma dłuższy dziób niż słonka. Jego mięso jest równie smaczne i zawiera dużo tłuszczu. Kszyk jest największym z tych trzech gatunków ptaków i ma charakterystyczny dziobek w kształcie litery „V”. Mięso kszyka jest równie smaczne i zawiera dużo tłuszczu.

Oblany to termin stosowany w łowiectwie do określenia ptaka, który jest tłusty. Najczęściej dotyczy to słonki, dubletu i kszyka, ponieważ ich mięso jest bardzo smaczne i zawiera dużo tłuszczu. Myśliwi często polują na te gatunki ptaków, aby uzyskać najlepsze efekty łowienia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oblany w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odprzodówka

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez lufę - najpierw proch, potem pocisk).

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

ostry

inaczej cięty.

odłownia

inaczej łownia.

ostatni kęs

tradycja wkładania strzelonej zwierzynie złomu z jedliny do pyska ( przed wręczeniem złomu myśliwemu).

objazd

polowanie polegające na objeżdżaniu znajdującej się na polu zwierzyny (np. lisa) w celu zbliżenia się na odległość strzału.

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

owca

samica muflona.