Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oblany

oblany

o ptakach, głównie o słonce, dubelcie i kszyku: tłusty.

Oblany - termin stosowany w łowiectwie do określenia ptaka, który jest tłusty, szczególnie odnoszący się do trzech gatunków ptaków: słonki, dubletu i kszyka. Słonka jest małym ptakiem o ciemnym upierzeniu i charakterystycznym dziobie; stanowi ceniony cel polowań ze względu na wyjątkowe walory smakowe mięsa oraz wysoką zawartość tłuszczu. Dublet to również mały ptak o ciemnym upierzeniu, z dłuższym dziobem niż słonka, cechujący się podobnie wartościowym mięsem i wysoką zawartością tłuszczu. Natomiast kszyk jest największym z tych trzech gatunków ptaków, wyróżnia go charakterystyczny dziób w kształcie litery "V", a także bardzo smaczne mięso o wysokiej zawartości tłuszczu. Termin "oblany" jest istotny dla myśliwych, którzy często preferują polowanie na te gatunki ptaków ze względu na ich walory smakowe oraz poziom tłuszczu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oblany w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

objazd

polowanie polegające na objeżdżaniu znajdującej się na polu zwierzyny (np. lisa) w celu zbliżenia się na odległość strzału.

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.

ostry

inaczej cięty.

oczniak

pierwsza (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

obsada łowiska

pogłowie zwierzyny stanowiącej przedmiot gospodarki hodowlanej w łowisku.

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.

obierz myśliwska

staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego.

odprzodówka

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez lufę - najpierw proch, potem pocisk).

osiemnastak

jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).