Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oblany

oblany

o ptakach, głównie o słonce, dubelcie i kszyku: tłusty.

Oblany to określenie stosowane w łowiectwie, które oznacza ptaka, który jest tłusty. Jest to szczególnie ważne dla myśliwych, ponieważ ptaki te są bardziej smaczne i zawierają więcej tłuszczu niż inne gatunki. Najczęściej określenie to stosuje się do trzech gatunków ptaków: słonki, dubletu i kszyka.

Słonka jest małym ptakiem o ciemnym upierzeniu i charakterystycznym dziobie. Jest to jeden z najbardziej poszukiwanych gatunków przez myśliwych, ponieważ jego mięso jest bardzo smaczne i zawiera dużo tłuszczu. Dublet jest również małym ptakiem o ciemnym upierzeniu, ale ma dłuższy dziób niż słonka. Jego mięso jest równie smaczne i zawiera dużo tłuszczu. Kszyk jest największym z tych trzech gatunków ptaków i ma charakterystyczny dziobek w kształcie litery „V”. Mięso kszyka jest równie smaczne i zawiera dużo tłuszczu.

Oblany to termin stosowany w łowiectwie do określenia ptaka, który jest tłusty. Najczęściej dotyczy to słonki, dubletu i kszyka, ponieważ ich mięso jest bardzo smaczne i zawiera dużo tłuszczu. Myśliwi często polują na te gatunki ptaków, aby uzyskać najlepsze efekty łowienia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oblany w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.

obsada łowiska

pogłowie zwierzyny stanowiącej przedmiot gospodarki hodowlanej w łowisku.

osiadły

o zwierzynie, która nie zmienia swojej ostoi.

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

ochrona zwierzyny

jeden z głównych działów gospodarki łowieckiej obejmujący całokształt zabiegów, mających na celu utrzymanie zwierzyny w łowiskach na stałym, optymalnym pod względem biologicznym i (...)

oblatywać

ćwiczyć ptaka łowczego w swobodnym lataniu.

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.