Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: okno

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.

Okno, w kontekście lisiej nory, to otwór wejściowy lub wyjściowy, który jest zazwyczaj wykopany w ziemi. Jego rozmiar i kształt zazwyczaj zależą od tego, jak duża jest nora oraz od potrzeb lisa. Okna mogą być umieszczone na różnych głębokościach, pozwalając na swobodne poruszanie się lisów między norą a otoczeniem. Ponadto okna mogą pełnić funkcję wentylacji i dostarczania światła słonecznego do wnętrza nory.

Okna mają kluczowe znaczenie dla lisiej rodziny. Lis może ustawić je w taki sposób, aby chronić swoje młode przed drapieżnikami oraz ułatwić im przemieszczanie się między norami, bez konieczności opuszczania schronienia. Dodatkowo, okna umożliwiają lisom obserwowanie otoczenia i wykrywanie potencjalnych zagrożeń.

W naturalnym środowisku lisy często ukrywają okna pod roślinami, takimi jak krzaki, co pomaga chronić je przed drapieżnikami. Dzięki temu lisy mają pewność, że ich norę i potomstwo są bezpieczne. Okna stanowią ważny element lisiej nory zapewniający wygodę i bezpieczeństwo dla tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj okno w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

odprzodówka

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez lufę - najpierw proch, potem pocisk).

okocić się

o samicach rysia, żbika, sarny, kozicy, muflona, zająca i królika: urodzić potomstwo.

oblatywać

ćwiczyć ptaka łowczego w swobodnym lataniu.

osadzanie zwierzyny

zatrzymywanie w miejscu zwierzyny przez psa do czasu przyjścia myśliwego.

okręg łowiecki

jednostka administracyjna Polskiego Związku Łowieckiego.

oszczepnik

dawniej myśliwy polujący z oszczepem.