Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: okno

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.

Okno, w kontekście lisiej nory, to otwór wejściowy lub wyjściowy, który jest zazwyczaj wykopany w ziemi. Jego rozmiar i kształt zazwyczaj zależą od tego, jak duża jest nora oraz od potrzeb lisa. Okna mogą być umieszczone na różnych głębokościach, pozwalając na swobodne poruszanie się lisów między norą a otoczeniem. Ponadto okna mogą pełnić funkcję wentylacji i dostarczania światła słonecznego do wnętrza nory.

Okna mają kluczowe znaczenie dla lisiej rodziny. Lis może ustawić je w taki sposób, aby chronić swoje młode przed drapieżnikami oraz ułatwić im przemieszczanie się między norami, bez konieczności opuszczania schronienia. Dodatkowo, okna umożliwiają lisom obserwowanie otoczenia i wykrywanie potencjalnych zagrożeń.

W naturalnym środowisku lisy często ukrywają okna pod roślinami, takimi jak krzaki, co pomaga chronić je przed drapieżnikami. Dzięki temu lisy mają pewność, że ich norę i potomstwo są bezpieczne. Okna stanowią ważny element lisiej nory zapewniający wygodę i bezpieczeństwo dla tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj okno w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

okładać

inaczej obkładać.

oręż

trofeum myśliwskie z dzika (szable, fajki lub wieniec jelenia).

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

obława

w dawnej Polsce duża (nawet ponad 1000) liczba naganiaczy podczas polowań.

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.