Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: okno

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.

Okno, w kontekście lisiej nory, to otwór wejściowy lub wyjściowy, który jest zazwyczaj wykopany w ziemi. Jego rozmiar i kształt zazwyczaj zależą od tego, jak duża jest nora oraz od potrzeb lisa. Okna mogą być umieszczone na różnych głębokościach, pozwalając na swobodne poruszanie się lisów między norą a otoczeniem. Ponadto okna mogą pełnić funkcję wentylacji i dostarczania światła słonecznego do wnętrza nory.

Okna mają kluczowe znaczenie dla lisiej rodziny. Lis może ustawić je w taki sposób, aby chronić swoje młode przed drapieżnikami oraz ułatwić im przemieszczanie się między norami, bez konieczności opuszczania schronienia. Dodatkowo, okna umożliwiają lisom obserwowanie otoczenia i wykrywanie potencjalnych zagrożeń.

W naturalnym środowisku lisy często ukrywają okna pod roślinami, takimi jak krzaki, co pomaga chronić je przed drapieżnikami. Dzięki temu lisy mają pewność, że ich norę i potomstwo są bezpieczne. Okna stanowią ważny element lisiej nory zapewniający wygodę i bezpieczeństwo dla tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj okno w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odbita

sztuka odpędzana od stada.

osacznik

staropolska nazwa naganiacza.

okładać

inaczej obkładać.

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

oręż

trofeum myśliwskie z dzika (szable, fajki lub wieniec jelenia).

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

odtrąbić

grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

ostroga

1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.