Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oganiać

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

Oganianie jelenia byka to specyficzna technika łowiecka, polegająca na obchodzeniu chmury jeleni w czasie rykowiska. Celem oganiania jest zapobieżenie oddalaniu się łań. Jest to praktyka powszechnie stosowana przez myśliwych, zwłaszcza przy polowaniach na duże chmury jeleni. Oganianie umożliwia wywołanie i utrzymanie zwierząt w określonym obszarze, co ułatwia kontrolowanie ich zachowań oraz celowanie podczas polowania. Technika ta może być realizowana na kilka sposobów, takich jak obchodzenie chmury jeleni wokół nich, użycie psów do oganiania lub zastosowanie haków lub innych narzędzi do przytrzymywania zwierząt w miejscu. Oganianie jelenia byka wymaga od myśliwych cierpliwości i umiejętności, ale może przynieść znaczące rezultaty w procesie łowieckim.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oganiać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

obławnik

uczestnik obławy.

osacznik

staropolska nazwa naganiacza.

oręż

trofeum myśliwskie z dzika (szable, fajki lub wieniec jelenia).

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

Okręgowa Rada Łowiecka
(...)

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.

otok

długi rzemień służący do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka.

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.