Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oganiać

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

Oganianie jelenia byka to technika łowiecka, która polega na obchodzeniu chmury jeleni w czasie rykowiska. Jest to zwyczajowa praktyka stosowana przez myśliwych, aby zapobiec oddalaniu się łań. Oganianie jest szczególnie skuteczne w przypadku dużych chmur jeleni, ponieważ pozwala myśliwemu na wywołanie i utrzymanie ich w określonym obszarze.

Oganianie jelenia byka może odbywać się na kilka sposobów. Najczęstszym sposobem jest obchodzenie chmury jeleni wokół nich, aby zmusić je do pozostania w określonym miejscu. Myśliwi mogą również używać psów do oganiania, aby zmusić jelenie do pozostania w określonym miejscu. Innym sposobem oganiania jest używanie haków lub innych narzędzi do przytrzymywania jeleni w miejscu.

Oganianie jelenia byka może być trudne i czasochłonne, ale może również być bardzo skuteczne. Technika ta pozwala myśliwym na lepsze kontrolowanie chmury jeleni i zapobiegając im oddalaniu się. Oganianie może również pomóc myśliwemu w lepszym celowaniu i trafieniu celu podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oganiać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

osadzanie zwierzyny

zatrzymywanie w miejscu zwierzyny przez psa do czasu przyjścia myśliwego.

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

odprawa

nagroda dla psów gończych w postaci patrochów upolowanej przy ich pomocy zwierzyny.

odstrzał redukcyjny

odstrzał mający na celu zredukowanie nadmiaru osobników danego gatunku w łowisku. Stosuje się go wówczas, gdy w wyniku zlej gospodarki nastąpiło przekroczenie pojemności łowiska. Przy (...)

odstrzał sanitarny

usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można, a nawet należy, wykonać go bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Po dokonaniu odstrzału sztukę należy dostarczyć do (...)

ostroga

1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.