Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oganiać

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

Oganianie jelenia byka to technika łowiecka, która polega na obchodzeniu chmury jeleni w czasie rykowiska. Jest to zwyczajowa praktyka stosowana przez myśliwych, aby zapobiec oddalaniu się łań. Oganianie jest szczególnie skuteczne w przypadku dużych chmur jeleni, ponieważ pozwala myśliwemu na wywołanie i utrzymanie ich w określonym obszarze.

Oganianie jelenia byka może odbywać się na kilka sposobów. Najczęstszym sposobem jest obchodzenie chmury jeleni wokół nich, aby zmusić je do pozostania w określonym miejscu. Myśliwi mogą również używać psów do oganiania, aby zmusić jelenie do pozostania w określonym miejscu. Innym sposobem oganiania jest używanie haków lub innych narzędzi do przytrzymywania jeleni w miejscu.

Oganianie jelenia byka może być trudne i czasochłonne, ale może również być bardzo skuteczne. Technika ta pozwala myśliwym na lepsze kontrolowanie chmury jeleni i zapobiegając im oddalaniu się. Oganianie może również pomóc myśliwemu w lepszym celowaniu i trafieniu celu podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oganiać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odzew

odezwanie się na trąbce myśliwskiej w odpowiedzi na sygnał.

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

okocić się

o samicach rysia, żbika, sarny, kozicy, muflona, zająca i królika: urodzić potomstwo.

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

oręż

trofeum myśliwskie z dzika (szable, fajki lub wieniec jelenia).

opalone

o brązowym zabarwieniu oręża dzika lub haków jelenia.

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.