Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: osiemnastak

osiemnastak

jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).

Osiemnastak to jeden z najbardziej pożądanych trofeów łowieckich. Jego nazwa pochodzi od liczby odnóg wienca, który posiada na tykach. Wieniec składa się z dziewięciu odnóg, które są ułożone w regularnym lub nieregularnym układzie. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych elementów łowiectwa.

Osiemnastaki są bardzo cenione przez myśliwych, ponieważ są one bardzo trudne do zdobycia. Aby zdobyć taki trofeum, myśliwy musi być bardzo dobrym strzelcem i mieć dużo szczęścia. Ponadto, aby zdobyć osiemnastaka, myśliwy musi polować na jelenia byka o określonym wieku i wielkości.

Osiemnastaki są często uważane za symbol statusu i prestiżu w środowisku łowieckim. Zdobycie takiego trofeum jest powodem do dumy dla każdego myśliwego i stanowi dowód na jego umiejętności łowieckie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj osiemnastak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

oblany

o ptakach, głównie o słonce, dubelcie i kszyku: tłusty.

osacznik

staropolska nazwa naganiacza.

odznaczenia łowieckie

nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

osiadła

zwierzyna, która nie zmienia swojej ostoi,

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.