Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: osiemnastak

osiemnastak

jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).

Osiemnastak to jeleni byk, który posiada wieniec o dziewięciu odnogach na każdym z tyk (o regularny) lub na jednym z tyk (o nieregularny). Jest to jeden z najbardziej cenionych trofeów łowieckich, z uwagi na swoją rzadkość i trudność zdobycia. Termin osiemnastak pochodzi od liczby odnóg w wieniec, co czyni go bardzo charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem łowieckim.

Osiemnastaki są przedmiotem pożądania dla wielu myśliwych ze względu na ich wyjątkową wartość oraz status symbolizujący prestiż w środowisku łowieckim. Aby zdobyć trofeum w postaci osiemnastaka, myśliwy musi być nie tylko znakomitym strzelcem, ale także mieć dużo szczęścia. Łowiectwo osiemnastaka wymaga również polowania na jelonia byka spełniającego określone parametry wieku i wielkości.

Zdobycie osiemnastaka jest uważane za powód do dumy i dowód na umiejętności łowieckie, dlatego też stanowi cel wielu pasjonatów myślistwa. Osiemnastak jest również elementem kultury łowieckiej, którego zdobycie wiąże się z uznaniem w społeczności myśliwskiej oraz siłą prestiżową.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj osiemnastak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

otok

długi rzemień służący do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka.

odstrzał redukcyjny

odstrzał mający na celu zredukowanie nadmiaru osobników danego gatunku w łowisku. Stosuje się go wówczas, gdy w wyniku zlej gospodarki nastąpiło przekroczenie pojemności łowiska. Przy (...)

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.

obciąć

1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

odbezpieczyć

o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.

obierz myśliwska

staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego.

odłownia

inaczej łownia.