Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oręż

oręż

trofeum myśliwskie z dzika (szable, fajki lub wieniec jelenia).

Oręż to trofeum myśliwskie, będące pamiątką pochodzącą z udanego polowania. Jest to specyficzna część tradycji łowieckiej, która symbolicznie upamiętnia osiągnięty sukces. Oręż może przybierać różne formy, takie jak szabla, fajka lub wieniec jelenia, w zależności od wykorzystanych elementów ciała dzika. Szable są najczęstszym rodzajem oręża, charakteryzującym się możliwością ozdobienia różnymi akcentami, takimi jak pióra czy skóry. Fajki stanowią kolejną popularną formę oręża, wykonywane z rogów dzika lub innych jego części ciała. Z kolei wieniec jelenia reprezentuje najbardziej efektowny rodzaj oręża, składający się z rogów dzika okalanych piórami bądź skórkami.

Oręż pełni istotną rolę w kontekście tradycji łowieckiej jako symbol dumy myśliwego oraz upamiętnienie sukcesu polowania. Jest również sposobem na zachowanie pamiątki, która może być podziwiana przez wiele lat. Stanowi ważny element kulturowy i historyczny dla społeczności myśliwych, niosąc ze sobą wartość emocjonalną i sentymentalną dla posiadacza.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oręż w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

Okręgowa Rada Łowiecka
(...)

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.

odtrąbić

grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.

oczniak

pierwsza (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

odprawa

nagroda dla psów gończych w postaci patrochów upolowanej przy ich pomocy zwierzyny.

omyk

ogon zająca.

odbita

sztuka odpędzana od stada.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

owca

samica muflona.