Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oręż

oręż

trofeum myśliwskie z dzika (szable, fajki lub wieniec jelenia).

Oręż to trofeum myśliwskie, będące pamiątką pochodzącą z udanego polowania. Jest to specyficzna część tradycji łowieckiej, która symbolicznie upamiętnia osiągnięty sukces. Oręż może przybierać różne formy, takie jak szabla, fajka lub wieniec jelenia, w zależności od wykorzystanych elementów ciała dzika. Szable są najczęstszym rodzajem oręża, charakteryzującym się możliwością ozdobienia różnymi akcentami, takimi jak pióra czy skóry. Fajki stanowią kolejną popularną formę oręża, wykonywane z rogów dzika lub innych jego części ciała. Z kolei wieniec jelenia reprezentuje najbardziej efektowny rodzaj oręża, składający się z rogów dzika okalanych piórami bądź skórkami.

Oręż pełni istotną rolę w kontekście tradycji łowieckiej jako symbol dumy myśliwego oraz upamiętnienie sukcesu polowania. Jest również sposobem na zachowanie pamiątki, która może być podziwiana przez wiele lat. Stanowi ważny element kulturowy i historyczny dla społeczności myśliwych, niosąc ze sobą wartość emocjonalną i sentymentalną dla posiadacza.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oręż w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.

opalone

o brązowym zabarwieniu oręża dzika lub haków jelenia.

odstrzał łowny

pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

oblatywać

ćwiczyć ptaka łowczego w swobodnym lataniu.

owca

samica muflona.

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.