Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: objazd

objazd

polowanie polegające na objeżdżaniu znajdującej się na polu zwierzyny (np. lisa) w celu zbliżenia się na odległość strzału.

Objazd to jedna z najstarszych form polowania, która polega na objeżdżaniu zwierzyny znajdującej się na polu w celu zbliżenia się do niej na odległość strzału. Ten sposób polowania wywodzi się z czasów prehistorycznych i został wykorzystywany przez myśliwych do zdobycia zwierząt takich jak lisy czy ptaki. Podczas objazdu łowcy korzystają z koni lub innych zwierząt, które umożliwiają im szybsze i skuteczniejsze dotarcie do upatrzonej zwierzyny.

W przypadku polowań na lisy, objazd może obejmować ustawianie pułapek oraz przeprowadzanie odpowiednio zaplanowanych manewrów w celu zbliżenia się do ofiary. Takie działania pozwalają myśliwym na lepsze przyjrzenie się zwierzętom oraz lepsze przygotowanie do oddania strzału. W kontekście polowań na ptaki, objazd również obejmuje stosowanie pułapek oraz prowadzenie manewrów mających na celu zbliżenie się do ptaków w sposób umożliwiający bezpieczne i skuteczne oddanie strzału.

Technika objazdu jest istotna dla efektywnego pozyskania zwierzyny, minimalizując cierpienie ofiary. Dzięki temu metoda ta może także stanowić ważne narzędzie ochrony dzikich gatunków, pomagając uniknąć niepotrzebnego uszkodzenia lub śmierci zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj objazd w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.

obsada łowiska

pogłowie zwierzyny stanowiącej przedmiot gospodarki hodowlanej w łowisku.

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

odprzodówka

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez lufę - najpierw proch, potem pocisk).

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

odznaczenia łowieckie

nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

odprawa

nagroda dla psów gończych w postaci patrochów upolowanej przy ich pomocy zwierzyny.

obwód łowiecki

obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej (przeważnie około 5000 ha) wydzielony jako jednostka administracyjna. Obszary łowieckie dzielimy na: polne, polno-leśne, (...)