Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: objazd

objazd

polowanie polegające na objeżdżaniu znajdującej się na polu zwierzyny (np. lisa) w celu zbliżenia się na odległość strzału.

Objazd to jedna z najstarszych form polowania, która polega na objeżdżaniu zwierzyny znajdującej się na polu w celu zbliżenia się do niej na odległość strzału. Ten sposób polowania wywodzi się z czasów prehistorycznych i został wykorzystywany przez myśliwych do zdobycia zwierząt takich jak lisy czy ptaki. Podczas objazdu łowcy korzystają z koni lub innych zwierząt, które umożliwiają im szybsze i skuteczniejsze dotarcie do upatrzonej zwierzyny.

W przypadku polowań na lisy, objazd może obejmować ustawianie pułapek oraz przeprowadzanie odpowiednio zaplanowanych manewrów w celu zbliżenia się do ofiary. Takie działania pozwalają myśliwym na lepsze przyjrzenie się zwierzętom oraz lepsze przygotowanie do oddania strzału. W kontekście polowań na ptaki, objazd również obejmuje stosowanie pułapek oraz prowadzenie manewrów mających na celu zbliżenie się do ptaków w sposób umożliwiający bezpieczne i skuteczne oddanie strzału.

Technika objazdu jest istotna dla efektywnego pozyskania zwierzyny, minimalizując cierpienie ofiary. Dzięki temu metoda ta może także stanowić ważne narzędzie ochrony dzikich gatunków, pomagając uniknąć niepotrzebnego uszkodzenia lub śmierci zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj objazd w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

oślada

trop kuny na śniegu.

osada

inaczej łoże.

oczniak

pierwsza (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

ostry

inaczej cięty.

okładać

inaczej obkładać.

osiemnastak

jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).

Okręgowa Rada Łowiecka
(...)

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.

oręż

trofeum myśliwskie z dzika (szable, fajki lub wieniec jelenia).

oddać, oddać (strzał)

strzelić.