Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oszczenić się

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.

Oszczenić się to termin używany w kontekście urodzenia młodych przez samicę psa, liszki lub wilczycy. Proces oszczenia się zazwyczaj ma miejsce po okresie ciąży, który dla tych zwierząt trwa od 60 do 65 dni.

Podczas oszczenia się suka, lisica lub wilczyca rodzi swoje młode, które mogą być określane jako szczenięta w przypadku psów, młode lisice w przypadku lisa, oraz młode wilki czyli wilczęta w przypadku wilków. Samica zazwyczaj przygotowuje miejsce do porodu i karmienia młodych - tzw. leże.

Oszczenie jest bardzo istotnym etapem w życiu danego gatunku zwierzęcia. Po narodzeniu, suka czy lisica troszczy się o swoje potomstwo, zapewniając im ciepło i pokarm. Dla wilków proces ten zachodzi w obrębie rodzinnego stada, gdzie wszystkie dorosłe osobniki uczestniczą w opiece nad młodymi.

Oszczenie się samic jest również kluczowe dla zachowania populacji danego gatunku oraz utrzymania równowagi ekologicznej w ich naturalnym środowisku. Na całym świecie prowadzone są różne programy ochrony i monitoringu populacji dzikich zwierząt, które mają na celu badanie i wsparcie tego kluczowego etapu rozrodu.

Warto podkreślić, że oszczenie się jest naturalnym procesem występującym u dzikich ssaków drapieżnych i odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych oraz innych naturalnych siedlisk tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oszczenić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

omyk

ogon zająca.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

oczyć

o zwierzynie: rozglądać się uważnie.

odkapturzyć

zdjąć kaptur z głowy ptaka łowczego.

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.

Okręgowa Rada Łowiecka
(...)

ostoja

teren, na którym zwierzyna najchętniej przebywa.

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

ochrona zwierzyny

jeden z głównych działów gospodarki łowieckiej obejmujący całokształt zabiegów, mających na celu utrzymanie zwierzyny w łowiskach na stałym, optymalnym pod względem biologicznym i (...)

odznaczenia łowieckie

nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).