Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obowiązek stanu

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

Obowiązek stanu to jeden z najważniejszych elementów książęcego prawa łowieckiego. Oznacza on, że władcy muszą przyjmować łowców pod swój dach i zapewnić im wszelkie wygody. Jest to szczególnie ważne, ponieważ łowcy często odbywają długie i niebezpieczne wyprawy, aby zdobyć zwierzynę. Władcy muszą więc zapewnić im bezpieczne schronienie i odpowiednie warunki do odpoczynku po trudach polowania.

W dawnych czasach obowiązek stanu był bardzo ważnym elementem kultury łowieckiej. Władcy musieli przyjmować łowców i ich gości, a także zapewniać im wszelkie udogodnienia, takie jak posiłki, napoje i miejsce do spania. W niektórych przypadkach władcy byli nawet zobowiązani do udostępniania swoich myśliwych gościom, aby mogli polować na swoim terytorium.

Obecnie obowiązek stanu nadal istnieje, ale jest mniej uciążliwy niż kiedyś. Współcześni myśliwi mają dostęp do lepszych warunków i udogodnień niż ich przodkowie, dzięki czemu mogą polować bezpieczniej i skuteczniej. Mimo to obowiązek stanu pozostaje ważnym elementem kultury łowieckiej i wymaga od władców szacunku dla myśliwych oraz ich gości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obowiązek stanu w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

okocić się

o samicach rysia, żbika, sarny, kozicy, muflona, zająca i królika: urodzić potomstwo.

okres godowy

inaczej gody.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

oddać, oddać (strzał)

strzelić.

obierz myśliwska

staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego.

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.

oślada

trop kuny na śniegu.

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.