Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obowiązek stanu

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

Obowiązek stanu to najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód. Jest to szczególnie ważne, ponieważ łowcy często odbywają długie i niebezpieczne wyprawy, aby zdobyć zwierzynę. Władcy muszą więc zapewnić im bezpieczne schronienie i odpowiednie warunki do odpoczynku po trudach polowania. W dawnych czasach obowiązek stanu był bardzo istotnym elementem kultury łowieckiej; władcy musieli przyjmować łowców i ich gości, a także zapewnić im wszelkie udogodnienia, takie jak posiłki, napoje i miejsce do spania.

W niektórych przypadkach władcy byli nawet zobowiązani do udostępniania swoich myśliwych gościom, aby mogli polować na swoim terytorium. Obecnie obowiązek stanu nadal istnieje, jednak jest mniej uciążliwy niż kiedyś. Współcześni myśliwi mają dostęp do lepszych warunków i udogodnień, dzięki czemu mogą polować bezpieczniej i skuteczniej. Mimo to obowiązek stanu pozostaje ważnym elementem kultury łowieckiej i wymaga od władców szacunku dla myśliwych oraz ich gości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obowiązek stanu w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

ostatni kęs

tradycja wkładania strzelonej zwierzynie złomu z jedliny do pyska ( przed wręczeniem złomu myśliwemu).

oblatywać

ćwiczyć ptaka łowczego w swobodnym lataniu.

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

odkapturzyć

zdjąć kaptur z głowy ptaka łowczego.

osiadła

zwierzyna, która nie zmienia swojej ostoi,

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

odbita

sztuka odpędzana od stada.

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.

oddać, oddać (strzał)

strzelić.